8 Ağustos 2020 , Cumartesi

Demlikte Kalan Çayla Neler Yapabilirsiniz?

Hemen hemen her evde demlenen çaydan mutlaka artık olmuştur. İster hane halkı için isterse misafirler için pişirilsin mutlaka çay fazla olmaktadır. Peki demlikte arta kalan bu çayı atmak yerine değerlendirmeye ne dersiniz? Birçok yönden faydası bulunan demlikteki çayın neler yaptığına sizlerde şaşıracaksınız. Saç bakımından, boğaz ağrısına ve cilt tedavisine kadar birçok faydası bulunmaktadır demlik çayların.

Demlik Çayın Sağlık İçin Faydaları

Mat Saçlarınıza Işıltı

Saçlarınızın matlığından ve cansızlığından şikayetçiyseniz eğer, demlik çaydan faydalanabilirsiniz. Banyoda saçınızı yıkadıktan sonra, soğuyan çayla tekrar durulayın. Saçlarınızın daha canlı ve daha parlak hale geldiğini göreceksiniz.

Cildinize Parlaklık ve Uçuklara Tedavi

Bir sabah uyandığınızda aniden beliren uçuk istenmeyen ve rahatsızlık veren bir durumdur. Bu durumda, kullanılmış çay posasından küçük bir miktar alınıp, kumaş içerisine koyulur ve uçuk üzerinde bu bez parçası birkaç dakika bekletilir. Mümkünse ince bir tülbent olmalıdır. Gün içerisinde 3 defa tekrarlanarak kısa sürede uçuktan kurtulunur. Soğuyan çayı, pamuk yardımı ile cildinize yavaş bir şekilde sürebilirsiniz. Hem cildinizi yumuşacık yapacak hem de cilt lekelerine iyi gelecektir.

Ayak Kokusuna Oldukça Etkilidir

Şikayetçi olunan ayak kokusundan kurtulmak\niçin, demlenen çayın kalanını soğutup bir leğene süzün. Ayaklarınızı minimum 10 dakika kadar içinde bekletin. Hem kokuya hem terlemeye iyi gelecektir.

Boğaz Ağrılarında Etkilidir

Özellikle havaların soğuması ile kendini gösteren hastalıklardan biriside boğaz ağrılarıdır. Kişiye oldukça rahatsızlık veren bu durum, doğal yöntemlerle de tedavi edilebilmektedir. Demlikte kalan çayı süzüp, gün içerisinde gargara yapabilir, boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Yaraları İyileştirici Etkisi Vardır

Bilinmeyen bir diğer etkisi ise, soğuyan çayı pamuk yardımıyla yaranın üzerine koyup tampon yaptığınızda, yaranın daha çabuk iyileştiğini görebilirsiniz.

Çay Sağlığa Olduğu Kadar Kötü Kokulara Karşıda Etkilidir

Buzdolabındaki kötü kokular, oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Birçok yöntem denenmektedir bayanlar için bu durumdan kurtulmak adına. Ancak çayın kötü kokuları yok etme özelliği ile kötü kokulara son verebilirsiniz. Demlikte kalan çay posasını iyice kurutun. Daha sonra küçük poşetler yapıp, dolap içindeki raflara yerleştirin. Zamanla kötü kokular kalmayacaktır.

PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir