25 Eylül 2020 , Cuma

Üreticiden Tüketiciye Aracısız ‘Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi’

Yerelde temiz ve leziz gıda üretimi yapan küçük çiftçiye satış kanalı alternatifi oluşturarak, nitelikli ve özgün üretime destek veren Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi, herkesin bu ürünlere ulaşmasını sağlamak amacıyla çalışmalar sürdürüyor.

Daha önce başka sivil toplum projelerinde bir araya gelmiş 27 gönüllü tarafından 2017 yılında kurulan Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi, kendi toprağında temiz tarım yapan, kadın ve aile merkezli küçük çiftçinin ürürünü tüketiciyle aracısız olarak buluşturuyor. Toplum yararına gönüllü olarak başarılı çalışmalar sürdürülen kooperatifin çalışmalarını Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Acvıergun http://kozmopolitik.com.tr/‘den Ayşegül Kaplan’a anlattı.

► Öncelikle Temiz Hasat nasıl doğdu? Kısaca hikayesini öğrenebilir miyiz?
Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi, 27 sivil toplum gönüllüsü tarafından 22 Aralık 2017 tarihinde kuruldu. Temiz Hasat gönüllüleri olarak, toprağın bereketinden dayanışmanın verimliliğine, bir zincir oluşturduk. Özellikle kadın ve aile merkezli küçük çiftçinin, kendi toprağında temiz tarım ile ürettiği ürününü, metropollerde lezzetli ve güvenilir tarım ürünleri arayanlarla aracısız buluşturmayı hayal ettik.

Bununla birlikte, aramızdaki ziraat mühendisleri ile ürünün yetiştiği toprağı, suyu inceleyebilelim ve ürünü, kentteki tüketiciyle buluşturmadan önce akredite
laboratuarlar aracılığıyla kontrolünü yapabilelim istedik. Çünkü tükettiğimiz gıdaların büyük çoğunluğunun, sağlığımızdan ve toprağımızdan her gün bir parça kopardığının bilincindeydik.

► Hedefleriniz nelerdir?
Bizler, ‘üretimi desteklemek, tüketimi organize etmekle başlar’ diyoruz. Bunun için temiz tarım, temiz gıda, adil ticaret, istihdam yaratmak ve de yereli kalkındırma hedeflerimiz arasında yer alıyor. En önemlisi de üreticilerimiz üretimlerini planlayabilsin ve tarımsal kalkınma yıl boyu sürsün. Çünkü sağlıklı ürünlerle beslenmek herkesin hakkı.

►Üretimler hangi bölgelerde yapılıyor?
Üretim bölgelerinin belirlenmesinde birçok kriterimiz var: Temiz ve mevsiminde tarım, kalıntısız ürün, kadının üretim ile ekonomiye katılımı, ortak üretim ile yöresel kalkınma gibi. Ürünlerimiz, bu kriterlerle eşleşen bölgelerde yapılıyor. Halen Edremit Körfezi (Balıkesir), Bafra Kızılırmak Deltası (Samsun), Gördes (Manisa), Osmaneli (Bilecik), Baklan (Denizli), İbradı (Antalya) bölgelerindeki 40’a yakın çiftçi ile çalışıyoruz.

► Ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?
Temiz Hasat aracılığı ile bakliyattan zeytinyağına tarhanadan salçaya kadar çeşitli gıda ürünleri üretiliyor. Bazılarını sayarsak; zeytin, soğuk sıkım zeytinyağı, salça, domates püresi, peynir, kabuklu kuruyemişler, elma sirkesi, tam yağlı tulum peyniri, çeşitli meyve reçelleri, narenciye çiçekleri balı, yayık tereyağı, uç yaprak salamurası, tarhana, tam buğday unu, keçiboynuzu pekmezi…


►Temiz güvenilir gıda tüketmek isteyenler, Temiz Hasat’ın ürünlerine nasıl
ulaşabiliyor?

Tüketiciler, E-ticaret ve dükkanlar yoluyla ürünlerimize ulaşılabiliyor. Şu an Şişli’de bir dükkanımız var. Bu yıl içinde Sarıyer, Beykoz’da ve Kadıköy’de de dükkan açmayı planlıyoruz. Bunların yanı sıra dayanışma paketi dediğimiz özel bir satış yöntemimizi uyguluyoruz. Geniş kitleler tarafından kısa sürede benimsenen ve Temiz Hasat’ın geliştirdiği bu yöntemle, önce sipariş alıyor sonra da üretilmesini sağlıyoruz. Böylece hem üretici hem tüketici birlikte kazanıyor.

►Dayanışma Paketi satış yöntemini biraz açabilir misiniz?

Biri çocuklu diğeri çocuksuz iki ailenin temel gıda ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan iki ayrı boy dayanışma paketimiz var. Bu paketlerimizin satış yöntemi şöyle işliyor: Önce dayanışma paketinin ödemesi yapılıyor. Ardından aralarında tahıl, bakliyat, zeytin ve zeytinyağı, süt ürünleri, işlenmiş yaş ve kuru gıdalar (salça, turşu, reçel…), kabuklu kuruyemişler olarak 6 kategori ve 30 çeşit ürünün yer aldığı paketlerimiz, üç ayda bir tüketicinin adresine teslim ediliyor. Teslimatın yıla yayılmasıyla listedeki ürünlerin mevsiminde tüketilmesi sağlanıyor.
Bu arada iki kişilik bir aile düşünülerek hazırlanan dayanışma paketi bin 920 TL, üç ya da dört kişilik bir aile için daha uygun olan dayanışma paketi ise 3 bin TL ödenerek satın alınabiliyor.

► Çok sayıda güvenilir gıda üretimi yaptığını iddia eden organizasyon var. Onlardan
farkınız nedir?

Temiz Hasat, toplum yararına ve yöresel kalkınma amacıyla kurulmuş bir tüketim kooperatifi. Bu kapsamda da kooperatifin ortaklarına kar payı dağıtmama, elde edilen tüm karın, yörelerimizde kurulabilecek üretim birlikleri ve kooperatifleri kurmak için kullanılması kararını aldık. Tüm amacımız ülkemizde üreten kadın ve ailelerin, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi, güçlenmesi.

PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir