8 Ağustos 2020 , Cumartesi

İlerici Kadınlar Meclisi’nden Akp’ye Uyarı: İstanbul Sözleşmesi’nden Elinizi Çekin!

İlerici Kadınlar Meclisi (İKM), Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilinmesi yönündeki düşüncesini ve bu yöndeki girişimlerine karşı Akp/ Saray rejimini uyardı. Yapılan açıklamada, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde erkek şiddetinin önüne geçileceğinin altını çizdi.

İlerici Kadınlar Meclisi’nin açıklaması şu şekilde:

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmeyiz!

Son günlerde AKP / Saray rejimi tarafından daha sık gündeme getirilen İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar oldukça kaygı vericidir.
Her gün kadınlar öldürülürken, buna çözüm bulmak için harekete geçmek yerine kadınları koruyan, haklarını yasal güvence altına alan, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan sözleşmeden çekilmeyi gündem etmekten artık vazgeçin! Şunu belirtelim ki bu sözleşme sizin itibar sözleşmeniz değildir. Bu sözleşmede biz kadınların isimleri, hayatları yazılıdır.

Yetkililerin her gün halka propaganda ettiği İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yıkacağı, toplumun ahlakını bozacağı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. AKP kaybettiği gücüne kavuşmak için daha evvel olduğu gibi çeşitli yalan beyanlarda bulunuyor, esas konuyu saptırmaya çalışmaktadır. Bu sözleşmeden vazgeçmeye çalışarak Anayasa’ya da aykırı davranmaktadır.

Aslında manipüle etmeye çalıştıkları şey sözleşmenin 4. maddesinde yer almaktadır:
Taraflar bu Sözleşme hükümlerinin, özellikle de mağdurların haklarını korumaya yönelik tedbirlerin, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, ulusal veya sosyal köken, bir ulusal azınlıkla bağlantılı olma, mülk, doğum, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, sağlık durumu, engellilik, medeni hal, göçmen veya mülteci statüsü veya başka bir statü gibi, herhangi bir temele dayalı olarak ayrımcılık yapılmaksızın uygulanmasını temin edeceklerdir.

4+4+4 eğitim sistemi ile kız çocuklarının okullarından alınmasına zemin hazırlayanlar, ülkenin dört bir yanındaki okulları imam hatiplere çevirenler, şimdi de kadınlarının en büyük kazanımlarından biri olan bu sözleşmeye saldırmaktan imtina etmemektedir. Bir sonraki hamleleri ise nafaka hakkına, 6284 sayılı Kanun’un yürürlükten kaldırılmasına kadar gidecektir. Asıl dertleri kadınların eşitlik için mücadeleden vazgeçmemelerini sindirememeleridir.

AKP’yi uyarıyoruz!

Etkin uygulandığında erkek şiddetini önleyen ve kadınları şiddetten koruyan 6284 sayılı Kanun’dan ve İstanbul Sözleşmesi’nden elinizi çekin! Çocuk istismarı affına yönelik kanun tasarılarını önümüze getirmekten vazgeçin!

Kadınlar bu haklarını kanlarının son damlasına kadar, bedel ödeyerek kazanmışlardır. Haklarımızdan vazgeçmeyiz!

PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir