21 Eylül 2020 , Pazartesi

İstanbul Sözleşmesi’nin Ele Alınması Beklenen AKP MYK Ertelendi İddiası

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin ele alınacağı belirtilen ve bu hafta içinde yapılması beklenen AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ertelendiği iddia edildi.

İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğinin bu hafta içinde yapılması planlanan AKP MYK’sinde gündeme alınması beklenirken ANKA Haber Ajansı’nın ulaştığı bilgiye göre AKP MYK toplantısının ertelendiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta programının Ankara’da olmadığı için AKP MYK ile aynı gün yapılacak il başkanları toplantısının da 13 Ağustos’a ertelendiği duyuruldu. AKP MYK toplantısı için ise net tarih verilmedi.

Kadın örgütleri ise 5-6 Ağustos tarihlerinde İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı Türkiye’nin birçok kentinde alanlara çıkacak.

Ne olmuştu?

AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yönündeki sözleriyle başlayan tartışmalar devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında kadınların sözleşmeye sahip çıkmasının ardından İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmalar AKP içinde de çatlaklara neden oldu. 

Kadın örgütleri, AKP MYK’nin yapılacağı gün eylemlerle tepkilerini yükselteceklerini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı Kadın ve Demokrasi Derneği’nden de (KADEM) İstanbul Sözleşmesi’ne destek açıklaması gelmişti. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Canan Kalsın’ın “Bu kadar suç ve suçlunun olduğu bir yerde her şeyin suçlusu bir sözleşmeymiş gibi algılamak ve algılatmak hangi oyunun/algının ürünü” eleştirisinin ardından KEFEK’te komisyon başkanlığı görevi değiştirilmişti. Kalsın, önceki gün de “Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor” açıklaması yapmıştı.

Kurtulmuş’un açıklamaları ile başlayan tartışmaya ilişkin eski Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı, İstanbul Milletvekili Betül Sayan Kaya da “Siyaset üstü gördüğümüz kadın ve aile gibi kutsal değerlerimizi birilerinin araçsallaştırarak hükümete vurma bahanesi olarak kullandığına şahit oluyoruz. Ayasofya’nın zincirlerinin kırıldığı, tüm dünyanın Türkiye’yi konuştuğu tarihi bir atmosferde, yıllardır yürürlükte olan bir sözleşmenin gündeme oturtulmasını manidar buluyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Metropoll Araştırmanın anketine göre de halkın yüzde 63.6’sı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi doğru bulmamıştı.

PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir