Kozmopolitik - Türkiye'nin İlerici Haber Sitesi

8 mart kadınlar günü


Tam adı

Öncelikle her yıl kutlanan bu günün asıl adı ''Dünya Emekçi Kadınlar Günü''dür.

Tarihçesi

8 Mart 1857 tarihinde A.B.D.'nin New York şehrinde, 40 bin kadar işçi daha iyi çalışma koşulları talebiyle bir dokuma fabrikasında greve başladı. Grevde çıkan olaylar sırasında çıkan yangında, günün başına emekçi ifadesini getiren 129 kadın işçi polisin kurduğu barikatı geçemeyip, fabrikada yanarak can verdi.

Anılmaya başlanmas

8 mart günü ilk olarak, 1910 yılında düzenlenen Uluslarası Sosyalist Kadınlar Toplantısı sırasında Clara Zetkin'in önerisiyle ölen işçiler anısına ''Kadınlar Günü'' olarak kabul edildi. 1921 yılında Moskova'da düzenlenen Uluslarası Konferansı'ndaysa tam adı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. Fakat kutlanması 1. ve 2. Dünya Savaşı arasında bir çok ülkede yasaktı.

Birleşmiş Milletler

1960'lı yıllarda Amerika'da da anılmaya başlamasıyla daha şiddetli biçimde gelen bu gün, 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından '' Dünya Kadınlar Günü '' olarak anılmasını kabul etmiştir. Fakat Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin açıklamasında ölen işçi kadınlara yer verilmemiştir.

Ülkemizde

Ülkemizde de ilk olarak 1921 yılında kutlandı. 1975 ve sonrasındaki yıllarda kitlesel olarak anılan bu gün 80 darbesi sonrası 4 yıl süreyle kutlanamadı. Günümüzde ise çeşitli kadın toplulukları tarafından düzenlenen etkinliklerle her yıl kutlanır.