Kozmopolitik - Türkiye'nin İlerici Haber Sitesi

İki yüzlü adam Edward Mordrake


1-

Kimi kaynaklara göre Edward Mordrake, 19. yüzyılda İngiltere'de yaşamış bir soyludur.

2-

Kimi kaynaklar ise onun sadece sıradan bir vatandaş olduğunu söylüyor. Fakat kesin tarihleri bilinmemekle birlikte herkes onun 19. yüzyılda yaşadığı konusunda hemfikir.

3-

Buraya kadar herşey sıradan. Edward Mordrake'yi farklı kılan şey ise onun ikinci yüzü. Çocukluğunda pek bir şeyin farkında olmayan Edward, büyüdüğünde yemek yemeyen veya konuşamayan, fakat ağlamayı ve gülmeyi başarabilen bu yüzle yaşamaya başlamış.

4-

Edward Mordrake, gündüzleri konuşamayan bu ikinci yüzün, geceleri sürekli kendisine fısıldadığını ve ona korkunç şeyler anlattığını iddia ediyormuş.

5-

Onun bu şikayetlerine rağmen hiç bir doktor bu yüze dokunup ameliyat etmeye cesaret edememiş.

6-

Tahmin edebileceğiniz üzere tüm insanlar ondan uzak durmuş ve onu lanetli olarak görmüş.

7-

Soylu veya köylü olsun; Mordrake de 23 yaşına geldiğinde bu garip ve sürekli dışlandığı korkunç yaşantıya kendini asarak son vermiş.

8-

Tom Waits'in Poor Edward şarkısı, Edward Mordrake'ye ithafen yazılmıştır.

9-

J.K Rowling, Harry Potter serisinin ilk kitabı Felsefe Taşı'nda, Voldemort'u kafasının arkasında taşıyan Profesör Quirrell karakterini yaratırken Edward Mordrake'den esinlenmiştir.

10-

Hakkında anlatılan bunca şey olmasına rağmen, bazı kaynaklar yaşadığına dair resmi bir belge elde edilemediği için, böyle bir kişinin aslında hiç varolmadığını savunmaktadır.