Kozmopolitik - Türkiye'nin İlerici Haber Sitesi

Tarihteki en iyi 10 keskin nişancı


Vasily Zaytsev

Kapıdaki Düşman (Enemy At the Gates) filmi sayesinde muhtemelen en çok tanınan keskin nişancı olan Zaytsev, Stalingrad savaşı çıkınca cepheye gitmek için gönüllü oldu. 242 kesinleşmiş vuruşu vardır. Eğittiği keskin nişancıların toplam öldürdüğü insan sayısı 3000 üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Simo Häyhä

Finlandıyalı bir çiftçi olan Simo Hayha 1939-1940 yılları arasında Finlandiya'yı işgal eden Ruslara karşı savaşmıştır. 100 gün içerisinde mosin nagant tüfeği ile 505 Rus askerini öldürmüştür. Kabul edilen 705 vuruşu vardır.

Carlos Norman Hathcock II

93 kişiyi öldürmesinin yanında bütün filmlerde gördüğümüz karşıdaki keskin nişancıyı dürbününden vurma hadisesini de gerçekleştirerek meşhur olmuş ve bu atışı meşhur etmiş kişidir

Adelbert F. Waldron

109 kabul edilmiş vuruşuyla en çok adam öldürmüş Amerikalı keskin nişancı. Özellikle hareketli hedeflere veya kendisi hareketli bir nesnedeyken (araba, kayık) yaptığı vuruşlar kendisini efsane statüsüne sokmuş.

Francis Pegahmagabow

378 kişiyi öldürmesinin yanında bu Ojibwa savaşçısı Kanadalı muhteşem bir kamuflaj uzmanı ve izci. Ağır ateş altında önemli mesajları iletmek, cephane azalmışken düşman tarafına geçmek gibi görevleri de başarıyla gerçekleştirmiştir.

Lyudmila Pavlichenko

1941′de Naziler Soyvetleri işgal etmişken gönüllü olarak orduya katılan Lyudmila Odesa ve Sivastopol cephelerinde tam 309 kişi öldürmüş bunlardan 37 tanesi ise Alman keskin nişancıları. 2. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusunda bulunan 2000 kadın keskin nişancıdan en iyisi olarak gösteriliyor.

Rob Furlong

Kanada ordusunda görev yapmıştır. 2002 yılında El-Kaide’ye karşı yapılan bir operasyonda 2.430 metre ile kayıtlara geçen en uzun mesafeli keskin nişancı vuruşunu gerçekleştirmiştir.

Charles "Chuck" Mawhinney

Vietnam’da 103 tane kayıtlara geçirilmiş vuruş gerçekleştirmiş. Bir deniz piyadesi olan Chuck en iyi deniz piyadesi keskin nişancısı olma ünvanını da koruyor. Araması ve kesinleştirilmesi zor olan ateşleri de eklendiğinde sadece 13 ayda Chuck’ın 300′ün üzerinde ölüm gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

Sgt Grace

Keskin nişancının maalasef fotoğrafı bulunmuyor. Fotoğraftaki kişi Amerika iç savaşında ölen en yüksek rütbeli subay. Savaş başlangıcında yanındaki adamların siper al isteklerine “bu mesafeden fil bile vuramazlar” diye karşılık veren General John Sedgwick bu lafından saniyeler sonra sol gözünün altından vurularak öldü. Mesafe o zamanlar için mucize sayılabilecek olan 1000 yarddı.

Thomas Plunkett

1809 yılında daha tüfekler henüz gelişmemiş ve askerler sadece 50 metrelik hedefleri vurmak için eğitilirken savaşta 600 metreden Fransız Generali vuran İrlandalı Thomas Plunkett arkadaşlarının bunun şans olduğunu düşünmemesi için generali tedaviye gelen yardımcısına da vurarak öldürmüş.