10 Ekim Anmasına Katılmak İsteyenlere Polis Saldırısı - Kozmopolitik

 10 Ekim Anmasına Katılmak İsteyenlere Polis Saldırısı

Ankara Katliamı'nın 2'inci yıldönümünde Ankara Garı önünde gerçekleştirilecek anmaya katılmak isteyen yurttaşlara polis biber gazıyla saldırdı. Polis, anma için toplanan kitleye gar önünden Kızılay'a kadar saldırısını sürdürdü.

Ankara Garı kavşağındaki Barış Mitingi'ne 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için toplanmak isteyenlere polis saldırdı. Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirilmesi planlanan anma nedeniyle çok sayıda polis ve TOMA'nın sabah saatlerinden itibaren konuşlandığı görüldü.

Sıhhiye caddesinden, anma programının düzenleneceği Ankara Garı'na doğru hareket eden kitleye polis izin vermedi. Yalnızca 'katliamda hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının, milletvekillerinin ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin' alana girebileceğini söyleyen polise yurttaşlar itiraz etti. Bunun üzerine saldırıya geçen polis, kitleyi Kızılay'a kadar biber gazına boğdu. Saldırı sırasında gözaltına alınan yurttaşlar olduğu aktarıldı.

Sıhhıye'deki saldırının ardından Kızılay'da bulunan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi önünde toplanmak isteyen yurttaşlar burada da saldırıya uğradı. İMO önünde de TOMA'ların konuşlandığı görüldü.

Polisin biber gazlı saldırısı eşliğinde sürdürülen İMO'daki anma da erken sonlandırıldı. Anmanın, biber gazı sebebiyle bina içinde durulamadığından bitirmek zorunda kalındığı öğrenildi.