24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Başladı - Kozmopolitik

 24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Başladı

24. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başladı.

1994 yılından bu yana Antalya’da bulunan iki bin yıllık Antik tiyatroda gerçekleştirilen ve her yıl 60.000’e ulaşan yerli ve yabancı seyircisiyle Türkiye’nin en iyi festivallerinden biri olarak bilinen, bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Aspendos Opera ve Bale Festivali bugün 200 yıllık Aspendos Antik tiyatroda G. Verdi’nin ‘Aida’ operası ile başladı.

Varna Operası başrejisörü Kuzman Popov’un rejisiyle yerli ve yabancı solistlerin sahnede olacağı temsiller, Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından 23-25 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bugün sergilenen ilk temsilinde yabancı solist sanatçılar; Kamen Chanev (Viyana Devlet Operası), Dimitrinka Raychev (Varna Operası), Agunda Kuleva ( Bolşoy Tiyatrosu) ile DOB solist sanatçıları Murat Güney (İstanbul DOB), Engin Suna (Antalya DOB), Şafak Güç (Antalya DOB), M. Burak Pektaş (Antalya DOB), Arzu Aydoğmuş (Antalya DOB) sahneyi paylaştı. Temsilin orkestra şefliğini Borislav Ivanov yaptı.

Aida’nın ikinci temsilinde ise Antalya ve Mersin Devlet Opera Balesi sanatçıları sahnede olacak ve 25 Ağustos Cuma akşamı sahnelenecek temsilin solistleri M. Koray Damcıoğlu, Nurdan Küçükekmekçi, Stare Çelebi, Alaaddin Ataseven, Şafak Güç, Engin Suna, M. Burak Pektaş, A. Zişan Damcıoğlu’dan oluşuyor. Orkestra şefliğini ise Alexandru Samuil üstleniyor.

Festival kapsamında 29 Ağustos Salı akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Ayşem Sunal Savaşkurt’un uyarladığı “Uyuyan Güzel”i Piyotr İlyiç Çaykovski’nin müzikleriyle ve Marius Petipa kareograsifiyle sahnelenecek.

Kapanış ise Rusya’dan festivale katılan Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu, “Şehrazat / Chopınia / Poloveç Dansları” üçlü dans gösterilerini sunacacağı 4 Eylül Pazartesi akşamı Michael Fokin’in kareografisiyle olacak.

Haber: Ali Kandemir