3. Havalimanı Projesini Durdurun’ - Kozmopolitik

 3. Havalimanı Projesini Durdurun’

3. Havalimanı’nda oluşan devasa çukura dair açıklama yapan STK’ler, “Proje sahasını bağımsız uzmanların denetimine açın” dedi

İstanbul’daki üçüncü havalimanında oluşan ve örtbas edilmeye çalışılan devasa çukura ilişkin İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’ndan bir açıklama geldi. “İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’ndan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Yüklenici Firma ve Tüm İlgililere Çağrımızdır” başlığıyla yayımlanan açıklamada, “Üçüncü Havalimanı Projesi’ni durdurun ve iptal edin. Proje sahasını bağımsız uzmanlar ve bilim insanlarının denetimine açın” denildi.

Mega değil, katil proje
AKP tarafından ‘mega’ olarak sunulan projenin ‘katil proje’ olduğu belirtilerek, “Havalimanı çalışanlarından bazılarından alınan bilgilere göre, daha önceleri de günlerce dolgu taşınarak bu alan doldurulmuş, sıkıştırılmış ancak çökmeler ciddi sorunlar olmaya devam etmişti. Bu göçük, bilime, tekniğe, doğa kurallarına saygı göstermeyenlerin; uzmanların ve meslek insanlarının, projenin yer seçimiyle ilgili şiddetli itirazlarına kulak asmayanların; meslek odaları ve ekoloji örgütlerinin projeyle ilgili raporlarındaki ciddi uyarıları okumaktan kaçınanların, ‘bin nasihat’ dinlemekten imtina edenlerin, daha geç olmadan yüzleşmeleri gereken bir musibettir” ifadelerine yer verildi.

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) İstanbul Şubesi’nin 2014’te hazırladığı “Çevre Jeolojisi Açısından 3. Havaalanı” başlıklı raporunda, proje sahasında yer alan ve rehabilite edilmeden terk edilen kömür ocakları nedeniyle zemin yapısının balçık ve gevşek olduğu, mevcut zemini oluşturan malzemede oturmaların beklendiğinin vurgulandığı hatırlatılarak, şöyle denildi:

“JMO’nun dikkat çektiği bir başka risk ise bölge kömürünün içindeki pirit mineralinden kaynaklı yüksek sülfür oranıdır. Oksijenle kolay ve hızlı bir şekilde tepkimeye giren pirit, sülfürik asit ürettiğinden, tıraşlanarak ya da doldurularak kazanılacak inşaat alanında, pirit mineralinin ayrışmasıyla oluşacak asidik ortamda ciddi çökme ve oturmaların kaçınılmaz olacağından hareketle zeminin stabil olması olanaksızdır.”

‘Alanı denetime açın’
Son dönemde yaşanan göçüklerin ve bu göçüklere neden olan ihmallerin de hatırlatıldığı açıklamada, projeyle birlikte göl ve göletlerin betonlaştırıldığı, mera alanlarına el konulduğu ve ormanlık alanların büyük bir kısmın tahrip edildiği ifade edildi.

Proje alanının uzmanlar tarafından denetlenmesi gerektiğinin belirtiği açıklamada, şöyle sonlandırıldı:
“Adeta bir askeri üs misali kamuya kapatılan ve başta emekçi cinayetleri olmak üzere ihlaller ve failliklerin kamu denetiminden kaçırıldığı 3. havalimanı proje alanının bağımsız uzmanlar ve bilim insanlarına açılarak denetlenmesini talep ediyoruz.”