'ABD, IKBY'deki Referanduma Karşı Çıkmamalı' - Kozmopolitik

 'ABD, IKBY'deki Referanduma Karşı Çıkmamalı'

Washington merkezli Atlantik Konseyi tarafından hazırlanan 'Irak’ın geleceği' konulu raporda, ABD’nin Bağdat - Erbil arasında taraf olmayarak, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı çıkmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Rûdaw'da yer alan habere göre, ABD’nin eski Irak Büyükelçisi Ryan Crocker’un direktörlüğünde hazırlanan raporda, IŞİD sonrası güvenli ve istikrarlı bir Irak’ın oluşturulması gerektiğine yer verildi.

Irak’ın yanı sıra Afganistan, Suriye, Kuveyt ve Lübnan’da da ülkesini büyükelçilik düzeyinde temsil eden Ryan Croker, raporun önsözünde, “ABD tarafından desteklenen Irak hükümeti, IŞİD’in işgal ettiği topraklarının tamamını geri almak üzere. Bu raporda, söz konusu başarı temelinde IŞİD’i tümden ortadan kaldıracak ve aynı zamada ABD’nin ulusal ve güvenlik çıkarlarını uzun vadede garanti edecek bir stratejiden söz edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

RAPOR, 2016'DAN BERİ HAZIRLANIYOR

Raporun, 2016’dan beri hazırlanmaya başlandığı belirten Croker, bu amaç doğrultusunda Bağdat, Erbil, Süleymaniye, Necef, Amman ve Berlin’i ziyaret ettiğini, iki defa da Washington’da Iraklı yetkililer, din adamları, aktivist ve uzmanlarla bir araya geldiğine yer verdi.

'BAĞDAT VE ERBİL ARASINDA GÜVEN KALMADI'

Raporda, Irak’ın savaşta yenilgiye uğrayan, tehdit ve ayrışmalarla karşı karşıya kalan bir devlet konumunda olduğuna dikkat çekiliyor.

Bağdat ile Erbil arasında güven ve iyi niyetin kalmadığı vurgulanan raporda, şunlara yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi kendini bir kurban olarak görüyor. Bağdat ise Erbil’in kendisinden kötü niyetle faydanlanmak istediğine inanıyor. İki taraf arasında ilişkilerin kötüye gitmesine neden olan bu durum, tarafların çıkarına olmadığı gibi ABD’nin çıkarlarına da hizmet etmiyor.

Şüphesiz Kürtlerin büyük çoğunluğu bağımsız Kürdistan devletinden yana. Bununla beraber kendi içlerinde büyük anlaşmazlıklar yaşamalarına rağmen, özellikle ekonomi ve güvenlik konularında sürecin işlemesi için Bağdat’la, Kürdistan’ın bağımsızlığı konusunda da dostane ilişkilerin sağlanması anlamında hemfikirler.”

'ABD'NİN İKİ TARAF İÇİN DE GÜVEN SAĞLAMASI LAZIM'

Tartışmalı bölgeler üzerinde iç savaş yaşanması ihtimalinin de olduğuna dikkat çekilen raporda, “ABD iki tarafın güveneceği bir konumda olduğu için, iki taraf arasıda diyaloğu sağlaması büyük önem teşkil ediyor” denildi.

'ABD, TARAFLARIN BELİRLEDİKLERİ HEDEFLERE YARDIMCI OLMALI'

Raporda ayrıca şunlara yer verildi:

“ABD’nin, iki taraf arasında taraf olmaması gerektiği gibi, Kürdistan’ın bağımsızlığından yana ya da karşı bir tavır göstermemesi gerekiyor. ABD’nin, sadece tarafların belirlediği ve uzlaştıkları hedeflerine yardımcı olması gerekiyor.”

ABD’nin, 2011’de dönemin başkanı Barack Obama’nın 'sorumluluk içinde çekilme' adı altında verdiği karar gibi yanlış bir karar vermemesi gerektiği vurgulanan raporda, “ABD, askerlerini geri çekerek, ülkeyi kaosa terk etti” denildi.

Raporda, Washington’un Irak’ta güçlü bir askeri hazırlık yaparak, meydanı İran ve şiddet gruplarına bırakmaması da ayrıca vurgulandı