ABD Ve Çin, Kuzey Kore'ye Baskıyı Artıracak - Kozmopolitik

 ABD Ve Çin, Kuzey Kore'ye Baskıyı Artıracak

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Donald Trump telefonda görüştü. İki taraf da ABD-Çin ilişkilerinin gelişmesi konusunda mutabık kaldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, Trump’ın Çin ziyareti, ikili ilişkiler, siber güvenlik ve Kore yarımadası konuları ele alındı

Çin Devlet Başkanı Şi, görüşmede, iki ülke arasındaki toplumsal ve kültürel ilişkiler ile siber güvenlik alanında üst düzey iletişim ve iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Trump’ın yıl içinde Çin’e yapacağı ziyareti önemsediklerini kaydeden Şi, ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye çıkarılması ve bu ziyaretin verimli geçmesi için ABD-Çin iş birliğinin güçlendirilmesinin önemine işaret etti.

Şi, geçen haftalarda ABD’yi etkisi alan kasırga nedeniyle de Trump’a taziye dileklerini iletti.

ABD Başkanı Trump da Çin’e yapacağı ziyareti çok önemsediğini belirterek bu ziyaretin Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesini teşvik edeceğine inandığını dile getirdi.

KUZEY KORE'YE BASKIYI ARTIRMA KARARI

İki lider, Kore yarımadasındaki son durum hakkında da fikir alışverişinde bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “İki lider, BM Güvenlik Konseyi kararını aktif olarak hayata geçirme yoluyla Kuzey Kore’ye baskıyı maksimize etme yükümlülüğünü üzerine aldılar” dendi.

Kuzey Kore’nin 3 Eylül’de gerçekleştirdiği hidrojen bombası denemesi bağlamında BM Güvenlik Konseyi, Pyongyang’ın ihracat ve ithalat imkanlarını önemli ölçüde kısıtlayan yaptırım kararını almıştı.

2375 sayılı karar, BM’nin 21. yüzyıldaki en sert yaptırım rejimini başlatmıştı.