ABD'de Erdoğan'ın 15 Korumasına Dava Açıldı - Kozmopolitik

 ABD'de Erdoğan'ın 15 Korumasına Dava Açıldı

ABD'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs ayındaki ziyareti sırasında Washington'da bulunan Türkiye büyükelçiliği konutunun önünde yaşanan kavgayla ilgili 15'i cumhurbaşkanlığı koruması, 19 kişi hakkında yargı sürecinin başlamasına karar verildi.

Yargılama sürecinin başlatılması için yeterli kanıt olup olmadığını inceleyen Büyük Jüri, hazırlanan iddianameyi kabul etti. Böylece zanlılar mahkeme önüne çıkartılacak ve yargılama süreci başlayacak.

Washington D.C. savcılığı, dosyadaki isimlerden 16'sına suçlamaların halihazırda yöneltilmiş olduğunu, iddianameye üç korumanın daha isminin eklendiğini açıkladı.

Dosyaya eklenen korumaların isimlerinin Muhsin Köse, Yusuf Ayar ve Harrettin Eren olduğu belirtildi.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, 19 sanık da nefret suçuyla artırılmış şiddet suçu işlemeye tesebbüşten yargılanacak. ABD yasalarına göre bu suçun cezası 15 yıla kadar hapis.

Bazı sanıklar hakkında ek suçlamalar da bulunuyor.

Bazı sanıklar hakkında ek suçlamalar da bulunuyor.

Erdoğan'ın korumalarına ek olarak dosyada 4 kişi daha var. Bunlardan ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Eyüp Yıldırım ve Virginia eyaletinde ikamet eden Sinan Narin tutuklu bulunuyor. Tutuklu bulunan sanıklar 7 Eylül'de hakim karşısına çıkacak.

16 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı protesto etmek isteyen bir grup, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi'nin konutu önünde toplanmış, başka bir grup da protestoculara müdahale etmişti. Çıkan arbedeye Erdoğan'ın korumaları da karışmıştı.

Olaylarda 11 kişi yaralandı, bu kişilerden dokuzu hastaneye kaldırıldı.

Polis olayı "barışçıl protestoculara vahşi bir saldırı" şeklinde tanımlamıştı.

ABD Türkiye'ye resmi şikayette bulunmuş ve Türk güvenlik görevlilerinin kavgaya karıştıklarını doğrulamıştı.