ABD'den Menbiç Açıklaması - Kozmopolitik

 ABD'den Menbiç Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Menbiç konusunda AKP hükümeti ile henüz anlaşmadıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Menbiç konusunda ABD ve Türkiye arasındaki görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Nauert, günlük basın toplantısında bir soru üzerine Menbiç konusunda açıklamalar yaptı.

Nauert, geçen hafta Türkiye-ABD Çalışma Grubu'nun Ankara'da bir araya geldiğine işaret ederek, görüşmelerin 4 Haziran'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Washington'da gerçekleşeceğini belirtti.

‘HENÜZ BİR ANLAŞMA YOK’
"Henüz Türk Hükümeti ile varılmış bir anlaşma yok" diyen Nauert, "Suriye dahil olmak üzere ortak kaygılarımızın olduğu konularda görüşmeler devam ediyor" dedi. Sözcü Nauert, ayrıca tarafların Menbiç konusunda yol haritasını çıkardığını kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU 3-4 HAZİRAN'DA WASHINGTON'DA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun davetiyle 3-4 Haziran’da ABD'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmelerde; ‘Menbiç Yol Haritası’ başta olmak üzere Suriye ve diğer bölgesel ve uluslararası konuların ele alınmasının öngörüldüğü ifade edildi. Çavuşoğlu'nun Washington'da ayrıca, ABD'de yaşayan Türk ve Müslüman toplumunun temsilcileri, Amerikan iş çevreleri, düşünce kuruluşları ve basın mensuplarıyla bir araya gelmesi planlanıyor.