ABD'nin Suriye Saldırısına Türkiye'den İlk Açıklama - Kozmopolitik

 ABD'nin Suriye Saldırısına Türkiye'den İlk Açıklama

ABD'nin Suriye saldırısı ile ilgili hükumetten ilk açıklama geldi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş saldırı için, "Umarım barışa katkı sağlar" dedi.

ABD'nin Suriye saldırısı ile ilgili Türkiye'den ilk açıklama geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"SADECE LAF DEĞİL İCRAAT GÖRMEK İSTİYORUZ"
''Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esed rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esed rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esed rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz.

"UMARIM BARIŞIN SAĞLANMASINA KATIKI SAĞLAR"
Bir an evvel Suriye'de önce Esed rejiminin bu barbarlığının durdurulması lazım. Bir an evvel Suriye'de başlatılmış olan barış sürecinin hızlandırılması ve empoze edilmiş bir barış değil, Suriye'de bu kadar acı çeken halkın bütün kesimlerinin kabul edebileceği adil bir barışın, kalıcı bir barışın sağlanması şarttır. Ümit ederim ki Amerika Birleşik Devletleri'nin bu operasyonu barışın sağlanmasına da katkı sağlar. Esed rejiminin artık bu barbarca adımları atmasının önüne geçer ve barış sürecinin teşvik edilmesini sağlar."