ABD'ye Sert Uyarı: Pişman Olursun - Kozmopolitik

 ABD'ye Sert Uyarı: Pişman Olursun

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önümüzdeki günlerde İran nükleer anlaşma konusunda kararını açıklaması beklenen ABD’yi “Anlaşamadan çıkarsa çok geçmeden tarihi bir pişmanlık duygusuna kapılacak” sözleriyle uyardı.

Sebzevar kentinde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “2013 yılından beri İran milleti olarak, ABD ile Siyonistler tarafından dünyada yürütülen İranofobi yalanıyla mücadele etmeye karar verdik. Dünya halklarına ülkemize karşı uygulanan ambargoların yanlış olduğunu ispatlayıp Batı’nın böylesi girişimleri bir kenara bırakmasını sağlamaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Mehr News’a göre, sürekli nükleer anlaşmayı Amerika'nın tarihinin en kötü uzlaşısı olarak “yutturmaya çalışan” ABD Başkanı Donald Trump’ın durmadan bu anlaşmanın sadece İran’ın lehine olup ABD’ye zarar verdiğini iddia ettiğini söyleyen Ruhani, “Her daim eski ABD yönetiminin bu konuda yanlış yapıp İran tarafından dolandırıldığını ileri sürüyor. Halbuki biz kimseye hile yapmadan mantıklı bir şekilde 6 Batılı ülkeyle beraber müzakere masasına oturduk ve yaptığımız anlaşmayı da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi onayladı” dedi.

Hasan Ruhani, ABD’nin İran halkına karşı hiçbir şey yapamayacağını vurgularken de “ABD nükleer anlaşamadan çıkarsa çok geçmeden tarihi bir pişmanlık duygusuna kapılacak, zira biz kaç ay önceden bu olay için gerekli hazırlıkları yaptık” şeklinde konuştu.

"İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ FÜZELERİ ÜRETİP DEPOLAYACAĞIZ"
Bunun ardından “Biz ihtiyaç duyduğumuz silah ile füzeleri üretip depolayacağız ve savunma ilkelerimiz konusunda da kimseyle diyalog yapmayacağız” diyen Ruhani “Türkiye ve Rusya ile yaptığımız Suriye görüşmeleri gibi bölgemizin huzura kavuşması için tüm dünyayla konuşmak isteriz ancak teröre karşı mücadelemizi asla göz ardı etmeyeceğiz” sözlerini kullandı. (ANKA)