Adalet Kurultayı Katılımcıları Belli Oldu - Kozmopolitik

 Adalet Kurultayı Katılımcıları Belli Oldu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncülüğünde 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de düzenlenecek Adalet Kurultayı’nın katılımcıları netleşmeye başladı.

Adalet Kurultayı’nda ele alınacak 8 ana konu belirlendi. Bunlar, mahkemede adalet, devlette adalet, seçimde adalet, geçimde adalet, inançta adalet, eğitimde adalet, yaşamda adalet ve medyada adalet olacak. Her konu başlığı için alanında uzman kişiler davet edilerek paneller yapılacak. Ayrıca ana konu başlığı altında çok sayıda çalıştay olacak.

KABOĞLU, KARADAĞ ADALET KURULTAYI’NDA

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre hukuk ve seçim sistemi başlıklarında eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ergenekon ve Balyoz davalarının öne çıkan avukatlarından Celal Ülgen, son Kararname ile Urfa’da görevlendirilmesi üzerine emeklilik kararı alan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, KHK ile ihraç edilen Anayasa Hukukçusu İbrahim Karaoğlu’nun isimleri netleşti. Başka isimler üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

ESKİ AKP'LİLER DE KATILACAK

Ekonomi ve devlet yapısıyla ilgili konularda netleşen isimler AKP'nin kuruluş sürecinde yer almış daha sonra partileriyle yolları ayrılmış eski bakanlar Abdüllatif Şener, Ertuğrul Yalçınbayır, ANAP eski Genel Başkanı Nesrin Nas, TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk oldu.

MUHAFAZAKAR YAZARLARA DAVET GİTTİ

‘Medyada adalet’ başlığında Oktay Ekşi, Ahmet Takan ve Doğan Tılıç’ın da aralarında bulunduğu gazeteciler ile yeni tahliye olan Cumhuriyet yazarlarından katılım olacak. Edinilen bilgiye göre medya başlığı için Habertürk, Star ve Karar gazetelerinin de aralarında bulunduğu birçok yayın organından “muhafazakar” kimliğiyle bilinen gazeteciler davet edildi. Ancak bu isimlerden henüz daveti kabul eden olmadı.

KUMPAS DAVALARI DA KENTSEL DÖNÜŞÜM DE KONUŞULACAK

Ana başlıklarla ilgili uzmanların katıldığı panellerin yanı sıra belirlenen alt başlıklarda da çalıştaylar yapılacak. Göç sorunu, sanatta adalet, kentsel dönüşüm, birlikte yaşama kültürü, kumpas davaları, haksız tutuklamalar, savunma hakkı, RTÜK ve TRT, İşsiz gazeteciler, yerel medya-internet medyası, yaygın medya ve tarafsızlık, tutuklu gazeteciler, kapatılan yayın kuruluşları, gazetecilik ve sendika, Adalet Kurultayı’nın alt başlıkları içinde yapılacak çalışmalara çok sayıda dernek, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katılması bekleniyor. Ressam Bedri Baykam da Kurultay alanında bir sergi açacak.

GÜNLÜK 10 BİN KİŞİ BEKLENİYOR

CHP’nin “partiler üstü” olarak ele aldığı Kurultay’da CHP bayrağı ve amblemi kesinlikle kullanılmayacak. Kamp alanında yaklaşık 8 bin kişinin konaklayabileceği çadırlar kurulacak. Yemek, içecek gibi temel ihtiyaçlar için de karavanların olacağı kamp alanında mescit de bulunacak. Kurultay’da günlük 10 bin kişiyi bulan bir sirkülasyon olması bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU KARAVANDA KALACAK

Binlerce kişinin kalacağı çadırların kurulacağı kamp alanına karavanlar da alınacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi karavanda kalması bekleniyor.