Aday Listesine Son Şeklini Verme Yetkisi Kılıçdaroğlu'nda - Kozmopolitik

 Aday Listesine Son Şeklini Verme Yetkisi Kılıçdaroğlu'nda

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Parti Meclisi’nden (PM) tartışmalarla aldığı aday belirleme yetkisini dün doğrudan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na devretti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında dün yapılan MYK toplantısında PM’nin aday belirleme konusunda aldığı yetki masaya yatırıldı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP’nin MYK toplantısı dün yaklaşık dört saat sürdü.

Toplantıda, yerel seçimlere yönelik kampanya süreci, kampanya döneminde kullanılacak sloganlar, belediye başkan adaylarının tanımı ve adayların görünür olması için izlenecek stratejiler ele alındı.

Parti meclisi (PM) toplantısında CHP’de geri kalan adayları belirlemek üzere MYK’ye verilen yetki için yeni bir karar daha alındı. MYK üyelerinin talebiyle yetki doğrudan Kılıçdaroğlu’na devredildi. Bu kapsamda Kılıçdaroğlu, herhangi bir MYK kararı olmadan doğrudan geri kalan adayları kendisi belirleyecek.

50 aday açıklayacak
Kılıçdaroğlu’nun Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ve Siirt Belediye Başkanı adayının yanı sıra İstanbul’dan Silivri ve Maltepe, İzmir’den Bayraklı, Ankara’dan Etimesgut, Muğla’dan Bodrum’un da aralarında olduğu yaklaşık 50 belediye başkan adayını belirleyeceği ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun bugün TBMM’de partisinin grup toplantısı nedeniyle adayları açıklamayacağı ifade edilirken, çarşamba gününden sonra en geç 10 Şubat’a kadar açıklayacağı dile getiriliyor.

CHP’de belirlenen bütün adayların katılımıyla gerçekleştirilecek tanıtım toplantısının ise 10 Şubat’ta yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacak etkinlikte CHP’nin yerel seçimlere yönelik bildirgesinin de açıklanması bekleniyor.

Meclislerde yerele yetki
CHP’nin dünkü MYK toplantısında belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesi için yerele yetki verildi. Bu kapsamda partinin il ve ilçe örgütleri, İYİ Parti ile yapılan işbirliği kapsamında belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesiyle ilgili çalışmaların yapılması talimatı verildi.