Ahmet Şık Tecrit Altında Tutuluyor - Kozmopolitik

 Ahmet Şık Tecrit Altında Tutuluyor

Tutuklu gazeteci Ahmet Şık, 200 gündür tecrit altında tutuluyor.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, 200 gündür tecrit altında tutuluyor.

Daha önce ODA TV davasında da hapis yatan gazeteci Şık’ın tutuklanmasına ilişkin kararda şu ifadeler yer almıştı:

“şüphelinin PKK ve FETÖ-PDY silahlı terör örgütlerinin propagandası niteliğindeki açıklamalarının iki örgütün birbirinden farklı olması nedeniyle, çelişkili gibi görünse bile, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki soruşturmalar ve kamuoyuna yansıyan bilgiler gözetildiğinde, dış destekli bu örgütlerin birbiri ile darbe sürecinde ve sonrasında koordineli olarak hareket ettiklerinin ortaya çıktığı, bu nedenle şüphelinin her iki örgütün de propagandası niteliğindeki açıklamalarının çelişki teşkil etmediği ve aynı amaca hizmet ettiği”

Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık, 20 Haziran’da BBC Türkçe’ye Ahmet Şık ile görüş izlenimlerini yazmıştı. Yonca Şık, “Bir tecrit uygulanıyor ve tecrit bir insanlık suçu. Dışarıyla bütün iletişimi engellemek üzere bir tecrit bu. Mektup göndermesi ve mektup alması yasak” diyerek durumu şöyle özetlemişti:

“Devletin keyfi uygulamalarının en damıtılmış hali cezaevlerinde ve tabii artık yargı kararlarında karşımıza çıkıyor. Tamamen kötücüllük üzerine kurulmuş, iktidarda olan gücün kendinden olmayana eziyet etmesi üzerine kurgulanmış bir ceza infaz sistemi. Ahmet’in sözleri ile; insanları diri diri içine koydukları bir mezar!”