Akordeoncunun Oğlu - Kozmopolitik

 Akordeoncunun Oğlu

Geçmiş ile şimdi arasında köprü olan izler zamanla silinir ve geriye yalnızca yazı kalır. Ve kimi yazılar iki dosttan, iki kardeşten usul usul sızar, süzülür yanınıza.

Akordeoncunun Oğlu, Bernardo Atxaga takma adıyla bilinen Jose Irazu Garmendia’nın on beşin üzerinde çeviri sayısına sahip olan, okunduğu her dilde büyük beğeni toplayan romanı.
Eserlerini olanca gayretiyle yok olmaktan kurtulmaya çabaladığı Bask dilinde kaleme alan Atxaga (ya da Garmendia), tüm çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerini anlattığı Akordeoncunun Oğlu’nda da doğduğu toprakların dilini unutmadan yazmaya gayret etmiş.

İki dostun, Joseba ile akordeoncunun oğlu David’in hikayesini anlattığı bu kitapta Atxaga, okuyucuyu farklı zamanlarda ve mekanlarda gezdirirken okurun bu mozaiği takip edebilmesini sağlayan akışı korumayı başarmış. Yazarın, kendine ait olan Kelimelerin Ölümü ve Hayatı isimli şiirle giriş yaptığı bu kitap çocukluğun kalp sızılarını ve huysuzlanmalarını anımsatıyor.

Metnin içinde sürekli sorular sorduran, yeni cevapları sorulara gebe bırakan bu kitap, okura eski olanı hatırlatmaya yemin ediyor.

Yayınevi: ALEF
Basım Yılı: Eylül 2013
Baskı: Akad Basın Yayın Matbaa
Fiyat: 24 TL