AKP ve MHP İttifak Kararını Değiştirdi: Direnen Adayların Dosyası Verilmeyecek - Kozmopolitik

 AKP ve MHP İttifak Kararını Değiştirdi: Direnen Adayların Dosyası Verilmeyecek

AKP ile MHP'nin seçim öncesi ittifakı 81 ile yayma kararı aldığı, bu nedenle iki partiden çok sayıda ismin adaylığının geri çekilmesinin gündemde olduğu ileri sürüldü.

AKP ile MHP'nin kazanma şansını arttırmak için ittifakı 81 ile çıkarma kararı aldığı ileri sürüldü.

Bu kapsamda AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz dün bir toplantı yaptı.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, ittifakın kapsamının genişletilmesinde, anket sonuçlarının beklentileri karşılamamasının da etkili olduğu belirtiliyor. 49 ilde ittifakın nasıl yapılacağı anket sonuçlarına ve sahadan gelen analiz raporlarına göre belirlenecek. Büyükşehirler dışında ittifak yapılacak il sayısının 15-20’yi bulabileceği belirtilirken, heyetler arasındaki görüşmenin seyrine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeniden biraraya gelebileceği kaydediliyor.

Hakkâri, Şırnak, Batman, Siirt, Ağrı, Bitlis ve Dersim'de tek adayla seçime girilmesi planlanırken, ittifak kapsamına Burdur, Giresun, Çanakkale, Kars ve Iğdır’ın da eklenmesi için çalışılıyor.

Aday çekilmesine karar verilen yerlerle ilgili olarak partilerin teşkilatlarında oluşabilecek rahatsızlıklar ve adayların direnmesi olasılığına karşı da ne yapılabileceği de değerlendiriliyor. Yerel seçimlerde adaylık başvurularını partilerin il ve ilçe yönetim kurulları yapıyor. 19 Şubat’a kadar il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak başvurularda direnen adayların dosyası verilmeyecek ve böylece adaylıkları önlenmiş olacak. Adayların başvurusunun yapıldıktan sonra istifa ettirilmesi gibi bir yola başvurulması düşünülmüyor.