AKP'li Belediyenin Otogar İhalesi 1 Milyar 350 Milyon Kazandıracak - Kozmopolitik

 AKP'li Belediyenin Otogar İhalesi 1 Milyar 350 Milyon Kazandıracak

Antalya Büyükşehir Belediyesi 140 dönümlük otogar arazisini ihaleyle satıyor. İhaleyi alan sermaye grubu 211 bin metrekare AVM, 91 bin metrekare konut yapabilecek. CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Reşat Oktay, "Vergi ve finansman maliyetleri düştüğünde, ihaleyi alan en az 1 milyar 350 milyon kâr elde edecek" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin yanındaki petrol istasyonu ile birlikte satışa çıkardığı 140 dönümlük otogar arazisine 211 bin metrekarelik Antalya’nın mevcut AVM alanlarının iki katı büyüklüğünde yeni bir AVM yapılacağını dile getiren CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Reşat Oktay, “Atı alan Üsküdar’ı geçiyor” dedi.

Antalya Körfez gazetesinden İdris Özyol'un haberine göre, 5 Haziran’da satış ihalesi yapılacak mevcut otogarın, 1.8 emsalle yüzde 70 ticari, yüzde 30 konut alanı olarak serbest kat sayısıyla planlandığını vurgulayan Oktay, “Antalya tek bir alanda mevcut AVM alanlarının iki katı büyüklüğünde yeni bir AVM yapılacak" dedi.

1 MİLYAR 350 MİLYONLUK KAZANÇ
140 dönümlük otogar arazisinde toplam 302 bin metrekarelik inşaat yapılabileceğinin altını çizen Oktay, “Bu kadar inşaatın 211 bin metrekaresi ticaret, yani kısaca AVM olacak. 91 bin metrekare ise konut yapılabilecek. Bu alandaki toplam inşaat maliyeti 550 milyon TL. Satış değerleri ise ortalama olarak konutta metrekare başına 5 bin, AVM alanlarında ise 12 bin TL olacaktır. Bu hesapla toplamda ticari alanların satış hasılatı 2 milyar 500 milyon, konut alanlarının satış hasılatı ise 450 milyon TL olacak. Toplam hasılat ise 2 milyar 950 milyon TL. Toplam inşaat maliyeti olan 550 milyon lira düşüldüğünde arsa bedeli hariç toplam kâr 2 milyar 400 milyon TL oluyor. Muhammen bedel 645 milyon olduğuna göre satış bu rakamdan gerçekleşirse ihaleyi alanın net kârı 1 milyar 750 milyon TL. Vergi ve finansman maliyetleri düşüldüğünde işi alan minimum 1 milyar 350 milyon lira kazanç elde edecek” dedi.

ANTALYA'DA HER YER AVM!
Antalya merkezde toplam 300 bin metrekarelik mevcut AVM bulunduğunu belirten Oktay bunları şu şekilde sıraladı:

"28 bin metrekarelik 5M Migros, 32 bin metrekarelik Terracity, 47 bin metrekarelik Özdilek, 57 bin metrekarelik Mark Antalya, 8 bin metrekarelik Laura, 17 bin metrekarelik Deepo, 33 bin metrekarelik Mall of Antalya ve 18 bin metrekarelik Metro… 58 bin metrekarelik Ikea AVM’nin de yapıldığını duyuran Reşat Oktay, Kepez Santral Mahallesi proje alanında 100 bin, Ahatlı pazaryerinin olduğu alanda 80 bin, ATSO’nun karşısında Kırcami bölgesinde 40 bin metrekarelik yeni AVM alanları planlandığını söyledi. Konuksever’de kamuoyu tepkisi ve hukuk mücadelesiyle engellenen 47 bin metrekarelik AVM projesini de hatırlatan Oktay, otogar alanında da 211 bin metrekarelik bir AVM inşa edileceğini vurguladı.

KİŞİ BAŞI YEŞİL ALAN 6 METREKARE
Antalya merkezde toplam kişi başına düşen toplam aktif yeşil alan miktarının 6 metrekare olduğunu açıklayan CHP’li Reşat Oktay, “Vakıf zeytinliği, Uncalı ve Andızlı mezarlığı, Narenciye alanı, Karaalioğlu parkı, Atatürk parkı, Falez 1 ve Falez 2 parkları, Düden rekreasyon alanları, Tek Sarnıç mesire alanı, Kepez Park Ormanı, Dokuma alanı ve tüm imarlı park alanları dahil toplam yeşil alan 5 milyon 850 bin metrekaredir. Düzlerçamı mesire alanı ve Aksu, Çakırlar bölgesi tarım alanlarıyla henüz imara açılmamış Kırcami bölgeleri bu hesabın dışındadır. Londra, Amsterdam, Paris, Berlin, Roma, Stockholm, Oslo, Helsinki gibi Avrupa metropollerinde ortalama kişi başına aktif yeşil alan miktarı 17 metrekaredir” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DE 1 MİLYARLIK AÇIK
Büyükşehir Belediyesinin, bütçe açığını arazi satarak kapatmaya başladığını dile getiren Reşat Oktay, “Cep delik, cepken delik. Ne yapsınlar? Gırtlağa kadar borçlanıyorlar, yetmiyor. Müflis tüccarlar gibi eski defterler karıştırılıyor, o da yetmiyor. Şimdi elde avuçta ne varsa onlar satılmaya başlandı. Bütçenin 6’ncı ayına girdik. Vergi tahsilatı gelirlerinden bütçe şu an itibariyle yaklaşık 67 milyon zaten açık verdi. Bütçe 410 milyon TL borçlanma yapılarak kapatılacak; ancak şu an itibariyle 100 milyon TL borçlanma yapılabildi. Bütçenin 760 milyon liralık kısmının da arsa satılarak kapatılması karara bağlandı. Hülasa bu yılın 5 ayı bitti, 7 ay kaldı. Şu an itibariyle bütçede açık 1 milyar 140 bin TL. Atı alan Üsküdar’ı geçiyor” uyarısında bulundu.