Akşam Gazetesinin Hakkımızda Yayımladığı Yalan Haberlere İlişkin Kamuoyuna Açıklama - Kozmopolitik

 Akşam Gazetesinin Hakkımızda Yayımladığı Yalan Haberlere İlişkin Kamuoyuna Açıklama

Akşam Gazetesi’nin 1 Aralık 2018 Cumartesi yayımlanan sayısında Ercan Öztürk imzalı haberde yer alan iddialara ilişkin cevabımızdır:

23 Haziran 2014 tarihinde bir grup yurttaş gazeteci tarafından kurulan ve kadrosunda Geziaktivistlerinin de bulunduğu kozmopolitik.com.tr internet haber sitemiz, Akşam gazetesinin manşet haberiyle hedef gösterilmiş; asılsız iddiaların muhatabı olmuştur.

31 Mart 2019 yerel yönetim seçimleri için İstanbul ve ilçelerinde belediye başkan aday adayı olan CHP’lilerle ilgili yayımladığımız anketler tamamen tarafsızdır. Söz konusu haberde iddia edildiği gibi bu anketlerin, bir siyasetçinin ya da aday adayı kişi veya kişilerin menfaatlerine hizmet etmesi söz konusu bile değildir.

Bu yapılan asılsız ve gerçeğe dayanmayan haberlerle sitemiz karalanmaya ve itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Gazetecilik etik ve ilkelerinden çok uzak olduğu anlaşılan muhabirin yazdığı haberde yer alan iddialara yanıtlarımız:

 1. Can Poyraz, sitemizin kurucuları arasında yer almaktadır fakat yaklaşık 1 yıldır sitemiz ile hiçbir organik bağı bulunmamaktadır.
 2. Sitemizde yapılan anketler 26.11.2018 tarihinde yayımlanmaya başlamış olmasına rağmen söz konusu haberde 10 gün önce yapıldığı iddia edilmektedir.
 3. Sarıyer Belediye Başkanı ve 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere aday adayı olan Şükrü Genç'in isminin bulunduğu ankete ilginin az olmasından dolayı Sarıyer Belediye Başkanlığı ile ilgili oy oranlarının az olduğu görülmektedir. Hangi adayın kaç oy aldığı ankete katılım oranıyla ilgili bir durumdur.
 4. AtaşehirBelediye Başkan adaylığıyla ilgili halen devam eden ankette Battal İlgezdi ve Aysemim Gülmez arasında bir yarış söz konusudur. Anketlerde kullanılan oy sayısı da aday adaylarına destek veren okuyucularımızınankete katılımıyla ilgili bir durumdur. Burada hangi aday adayının ne kadar oy aldığına ilişkin sitemizin hiçbir tasarrufu yoktur.
 5. Söz konusu haberde Beşiktaş Belediye Başkan Aday Adayı Merve ÖztopaloğluKüçükel, 4034 oy; en yakın rakibinin 278 oyla Fidan Aslan Eroğlu olduğu iddia edilmektedir.
  Anketimizde şu anki sonuçlara göre ise birinci sırada bulunan Merve ÖztopaloğluKüçükel’in 4052 oy, en yakın rakibin Gülay Yedekçi’nin ise 700 oy aldığı görülmektedir.
 6. Haberdeki bir yalan da Maltepe Belediyesi’nin mevcut başkanı Ali Kılıç'ı itibarsızlaştırmaya çalışıldığı iddiasıdır. Şu an itibariyle devam etmekte olan anketin sonuçlarına göre Ali Kılıç 6553;en yakın rakibi Özkan Yılmaz ise 5277 oy almıştır. Tekrar vurgulanmalıdır ki anketlerdeki oy oranları anketlere katılım sağlayanlarla ilgili değişkenlik göstermektedir ve hiçbir manipülasyon söz konusu değildir.
 7. Akşam gazetesinde CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'un anketlerde etkisi olduğunu ve tanıdık isimlere oy kullandırdığı yönündeki haberler de tamamen asılsızdır.
  İnternet haber sitelerindeyapılan anketlerin siyasiler için bir referans dahi olamayacağı herkes tarafından bilinmektedir. Haberde iddia edildiği gibi sitemizdeki anketlerin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından CHP Genel Merkezi’ne iletileceği son derece absürd bir yalandan başka bir şey değildir.

kozmopolitik.com.tr ‘de yer alan anketlerin siber güvenliğine ilişkin önemli hatırlatma

Sitemizde yapılan anketlerde aynı IP numarası ve aynı cihazlardan birden fazla oy kullanılması engellenmiştir. Teknik altyapımız oldukça güvenli olmakla birlikte tüm siber saldırılara karşı korunmaktadır. Haber iddia edildiği gibi sitemize dışarıdan bir müdahale yapılması söz konusu değildir. Ayrıca anketlere kullanılan oyların sayısı ile sitemizin aldığı HIT’inörtüşmekte olduğu tarafımızca tespit edilmiştir. İddia edildiği gibi kişi ya da kişilere siyasi çıkar sağlamak amaçlı bir manipülasyon olmadığı tüm kanıtlarıyla açıkça ortadadır.

Haberde yer alan iddialar üzerinden karalama kampanyası yürütenlere karşı sitemizin güvenirliliği ve tarafsızlığını kanıtlar nitelikteki anketlerimize ilişkin bilgi ve belgeler bağımsız bilirkişilerin incelemesine açıktır.

kozmopolitik.com.tr internet haber sitesi, yalnız Cumhuriyet Halk Partisi’nin değil bağımsız, özgür ve demokratik bir ülke isteyen toplumun tüm kesimlerine hitap eden gazetecilik etik ilkelerine bağlı bağımsız bir medya kuruluşudur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.