Ali BayramoğŸlu: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması tarihi bir ayıp - Kozmopolitik

 Ali Bayramoğlu: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması tarihi bir ayıp

Daha önce "MiT TIR'ları bana görüntüleri bana gelseydi ve yayın yönetmeni olsaydım yayımlardım" diyerek Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün doğru davrandığını söyleyen Yeni şafak yazarı Ali Bayramoğlu, iki gazetecinin casusluk suçlamasıyla tutuklanmasını "tarihi ayıp" olarak nitelendirdi.

Bayramoğlu, "Gazetecinin bir haberi doğru bilmesi ve hissetmesi esastır. Mustafa Balbay ve Özden Örnek günlükleri de böyle, bu koşullarda yayınlanmadı mı? Gazeteciyi eksik bilgi vermekle, yanlı yorum yapmakla, yanlış haber vermekle eleştirebilirsiniz. Eğer durum buysa, bunun yaptırımı meslekidir" dedi.

Ali Bayramoğlu yazısını, "Gazeteciyi yanlı, taraflı, angaje bulabilirsiniz. Ancak etik kurallar içinde kaldığı takdirde bunlar doğaldır ve bir gazetecinin değerini ölçmezler. Değer ölçen ana kriter siyasi görüşler değildir, “ilkeler ve değerler”dir. O zaman esas, olan gerçek peşinde, (tanımı kimsenin tekelinde olmayan) demokrasi izinde yürümek, (iktidarcı, cemaatçi, muhalif) her tür faydacılıktan uzak durmaktır. Son söz: Dündar ve Gül'ün tutuklanması demokrasi ve hukuk açısından bir ayıptır" ifadeleriyle bitirdi.