Ali Özcan Kurultay Sürecini Kozmopolitik’e Değerlendirdi - Kozmopolitik

 Ali Özcan Kurultay Sürecini Kozmopolitik’e Değerlendirdi

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Özcan hafta sonu yapılacak 36. Olağan Kurultay sürecini kozmopolitik’e değerlendirdi.

Çok önemli bir süreçte Cumhuriyet Halk Partisi 36. Olağan Kurultay’ına hazırlanıyor. 3-4 Şubat tarihlerinde Kurultay Ankara’da toplanacak. Genel Başkan adayları ve Parti Meclisi adaylarının sayısının çok olacağı tahmin ediliyor. Siz CHP’de en tecrübeli isimlerden bizisiniz. Adaylar için ne düşünüyorsunuz?

Biz demokrasiye inanan bir partiyiz. Önce ülkenin bağımsızlığını kanımızla elde etmiş, sonra Cumhuriyetimizi alın terimizle kurmuş, sonra da her tür badirelere rağmen ülkenin demokrasiye geçmesi için gerekli bedelleri ödemiş partiyiz. Türkiye’de aday bolluğu bu partide olmayacak da demokrasiye inanmayanların partilerinde mi olacak? Elbette pek çok aday çıkması olumludur. Ben şahsen gayet memnunum.

CHP’de parti içi yarış Kurultaylarda çok öne çıkıyor. Ancak bir de topluma verilen mesaj var. 36. Kurultay’da CHP ülkeye ne vadedecek?
Kurultayımızın teması Adalet ve Cesarettir. Adaletin sonuna kadar mücadelesini Cesaretle vererek İktidar Olmayı Vadedecek.… Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu kurultayda en büyük vaadi iktidar olmaktır. Ülkemiz çok zor süreçlerden geçiyor. Bir yandan Afrin’de verilen mücadele, bir yandan içerde kutuplaşma, bir yandan ekonomik sıkıntılar ülkemizi zorluyor. Maalesef uzunca bir süredir AKP iktidarı siyasi rant uğruna ülkemizi gerdi. Ülkemizin insanlarının hiç hak etmediği bu olumsuz tabloyu, sosyal demokrat bir iktidar ortadan kaldırabilir. Mevcut iktidarın en güçlü alternatifi CHP iktidarıdır.

Ülkemizde sizce en büyük sorun ve o sorunun çözümü nedir?
Ülkemizdeki temel eksik “ADALET”. Pek çok sorun var, ancak adalet mekanizması düzgün çalışmayınca, vatandaşın devlet kurumlarına ve ekonomik sisteme güveni zedeleniyor. İnsan hakları, eşitlik, demokrasi, doğa ve hayvan hakları gibi kavramlar iktidar tarafından neredeyse alay edilen kavramlar oldu. Ancak unuttukları bir şey var; bu fikirler kaçınılmaz olarak çağımızın olmazsa olmazıdır. Mevcut siyasi iktidar çağın gerisindedir ve temel amacı iktidarını korumak ve ülkeyi gere götürmektir. Tarihten biliyoruz ki, çağın gerisinde olan hiçbir fikir iktidarını koruyamadı. AKP iktidarının da sonu göründü. Türkiye, ama öyle ama böyle çağı yakalar. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapmamız gereken, ülkemizin çağı yakalama sürecini hızlandırmak ve kolaylaştırmaktır. Bu kurultaydan iktidar görüntüsü çıkacaktır. Ülkenin en nitelikli, üretken, çalışkan ve tecrübeli kadroları bizde. Demokrasi kültürü bizde. Bütün bunlar birleştiğinde göreceksiniz ki, Kurultay’dan yeni projeler çıkacaktır.

Peki, ülkemizdeki tüm bu sorunları çözmek için CHP ne yapmalı?
Ekonomik programlarımız bu ülkeyi kalkındıracak niteliktedir. Tabii öncelikle; Adalet’i sağlayacağız ki istikrarı sağlayalım. İstikrar da güveni sağlayacaktır. Üretime dayalı, planlı ve hakkaniyetli bir ekonomi Türkiye’yi her alanda güçlendirir. Türkiye, önce kendisiyle ve vatandaşıyla barışık sonra komşuları ve dünyayla barışık ve iyi geçinen güçlü bir ülke olacaktır. Bu ekonomik kalkınmanın sürekliliği için gerçek bir demokrasiye ihtiyaç var. İşte CHP’nin önemi buradadır. Zira CHP, demokrasiye bir kaldıraç, bugün kullanılacak yarın rafa kaldırılacak bir araç olarak bakanların değil, ona gerçekten inanan insanların partisidir. Vatandaşlarımızdan Kurultay sürecini dikkatle takip etmelerini rica ediyorum. Ülkenin umudu CHP’dir.