Altıntepe Platformu Yerel Yönetimler Eğitimi 11. Haftasını Tamamladı - Kozmopolitik

 Altıntepe Platformu Yerel Yönetimler Eğitimi 11. Haftasını Tamamladı

Maltepe Altıntepe mahallesinde her hafta düzenli olarak yapılan yerel yönetimler okulunun 11. haftaki eğitmen konukları Av. Fevzi Ferah Enderbaş ve Özgen Nama. Maltepe Altıntepe Mahallesinde Av. Fevzi Ferah Enderbaş ve Özgen Nama’nın verdiği Yerel Yönetimler Eğitimine çok sayıda CHP’li partililer katılım gösterdi.

23 Ocak 2017 Maltepe’nin Altıntepe ilçesinde bulunan Altıntepe Platformu’nun düzenlediği ve her hafta yapılan yerel yönetimler okulunun bu haftaki eğitmen konukları Av. Fevzi Ferah Enderbaş ve Özgen Nama’ydı. Yaklaşık iki saat süren eğitimde ilk dersi Yerel Yönetimler Hukuku üzerine Av. Fevzi Ferah Enderbaş verdi. Av. Fevzi Ferah Enderbaş Yerel Yönetimlerin hukuki boyutu üzerine katılımcıları bilinçlendirdi. Av. Fevzi Ferah Enderbaş ve Özgen Nama, belediye seçimleri, İl Özel İdaresi, iç ve dış denetim hukuku ve AB Yerel Yönetim şartnamesi üzerine bilgi verdi.

Yerel Yönetimler üzerine ikinci oturumun konuşmacısı olan Özgen Nama Mahalle Meclisleri konusunda katılımcılara tecrübelerini aktardı.

Eğitimin ikinci bölümünde Özgen Nama Yerel Yönetimler üzerine tecrübelerini ve çalışmalarını anlattı. Özgen Nama Altıntepe Platformunun düzenlediği yerel yönetimler eğitimin 11. Dersinde Yerel Yönetimler ve Mahalle Meclisleri üzerine tecrübelerini ve birikimlerini aktardı.

Aday Olduğunda Oyları 30.000 Arttıran Nama Tecrübelerini Paylaştı
Hukuki bir altyapısı olmayan Mahalle Meclislerinin yerel yönetimlerde ne kadar etkin bir rol aldığı, seçim örgütlenmesinde Mahalle Meclislerinin önemini ve gerekliliğini anlattı. Özgen Nama 2014 yılında aday olduğu ve oyları 35.000'den 65.000'e çıkardığı Sancaktepe ilçesindeki seçim sürecini anlattı. Sancaktepe’ye ilişkin yaptığı projelerin mahalle meclisleri örgütlenmesi ile hazırladığını ve yakalanan oy artışının buna bağlı olduğunu ifade etti. Belediye Başkanının ilçeyi yönetme sürecinde mahallelerin sorunları ve mahallelilerin taleplerine ilişkin Mahalle Meclislerinin ne ölçüde önemli olduğuna da değinen Özgen Nama, ilçeyi yöneten başkanın yönetim sürecine muhakkak Mahalle Meclisleri üzerinden vatandaşı dahil etmesi gerektiğini de belirtti.

Özgen Nama, Mahalle Meclislerinin, ilçenin her mahallesinin birbirinden farklı sorunlarını tespit etme ve çözmede mihenk taşı olduğunu söyledi. TBMM’de basit bir kanun teklifi ile Mahalle Meclislerinin hukuki altyapısının da olması gerektiğine değinen Özgen Nama, Belediye Başkanları ve vatandaşlar arasında önemli bir şeffaflık sağlanacağı da belirtti.