Ankara Tek Ses Oldu: OHAL'e Hayır - Kozmopolitik

 Ankara Tek Ses Oldu: OHAL'e Hayır

CHP, 16 Nisan referandumunun yıldönümünde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla bir saatlik oturma eylemi yapıyor. Ankara Güvenpark'ta toplanan yurttaşlar tek ses oldu ve 'OHAL'e hayır' dedi.

Oturma eylemine sendikalar, sivil toplum örgütleri, CHP gençlik kolları genel başkanı, milletvekileri ve CHP ankara ilçe başkanları katıldı.

Ankara İl Başkanı Adnan Keskin Güvenpark'ta toplanan yurttaşlara CHP'nin 81 il için yayınladığı ortak bildiriyi okudu. İşte o bildiri;

Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.

Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir