Ankara ve Anıtkabir'e İhanet İmarı - Kozmopolitik

 Ankara ve Anıtkabir'e İhanet İmarı

Ankara'nın sembol yapısı ülkemizin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün naşının bulunduğu Anıtkabir'in arkasında yükselen yapılar dikkatlerden kaçmadı.

Tarihi Yarımada'nın siluetini bozduğu için 4 yıldır tartışılan İstanbul Zeytinburnu'ndaki 16/9 kulelerinin ardından benzer bir görüntü de Ankara'da ortaya çıktı. Başkent’in sembol yapısı ülkemizin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün naşının bulunduğu Anıtkabir dev gökdelenlerin uzağında objektife böyle yansıdı.

Habertürk Gazetesi'nden Arif Akdoğan'ın haberine göre; inşa edilen dev gökdelenlerle İstanbul’un siluetinin değişmesi sık sık gündeme gelirken, Ankara’nın siluetinin de yeni binalarla değiştiği ortaya çıktı.

Yüksek binaların özellikle Çukurambar, Söğütözü bölgesinde yükselmesiyle birlikte, Başkent’in siluetinde gözle görülür bir değişiklik oldu. Ankara’nın merkezi olarak kabul edilen Ulus’tan bakıldığında, Anıtkabir’in gökdelenlerin arasında kaldığı görülüyor.

Başkent’in merkezinde yeşil kalmış ender alanlardan biri olan Anıtkabir yerleşkesi, arkasında çok katlı gökdelenlerle objektife yansıdı.

Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı, Anıtkabir’in yakın çevresini oluşturan Anıttepe, Yüctepe, Tandoğan, Beşevler ve Bahçelievler’deki yapıların, anıtın yüksekliğini aşamayacağını öngörüyor. Yüksek yapıların yer aldığı bölge ise bu yasağın dışında kalıyor.