Ankara'da yaklaşŸık 15 milyon TL'ye 70 havuz yapılacak - Kozmopolitik

 Ankara'da yaklaşık 15 milyon TL'ye 70 havuz yapılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara'ya 70 havuz daha yaptırmak için ihale açtı. Havuzların maliyetinin 15 milyon TL olduğu öğrenildi.

Hürriyet'in haberine göre geçtiğimiz hafta yapılan ihaleyle, başkentin sembolü haline gelen havuzlara yenileri eklenirken; havuzlarda yer alacak soyut heykeller için de yüklü bir alım yapılması öngörüldü.

ihale kapsamında tavus kuşundan, balığa kadar birçok hayvanın heykelinin yaptırılması da hedefleniyor. 24 Nisan tarihinde yapılan “2106 yılı soyut heykel, vazo, hayvan heykeli, oturma grubu ve havuz alımı işi” ihalesi henüz resmi olarak sonuçlandırılmadı. ihale şartnamesine göre ise Ankara için değişik tarz ve şekillerde 70 adet havuz yaptırılacak. Yüksekliği 875 santimetreye kadar çıkacak olan havuzların bazılarında balık başta olmak üzere hayvan figürleri kullanılacak. Havuzlar şartnamelerde yer alan çizimlere uygun yapılmak zorunda olacak. Ayrıca yüksekliği 80 santimetre olan 30 ördek heykeli, uzunluğu 150 santimetre olan 10 balık heykeli, 210 santimetre uzunluğunda görkemli 2 tavus kuşu heykeli, 150 kilo ağırlığında 20 deniz atı heykeli, 12 salyangoz heykeli, değişik yüsekliklerde iki balık heykeli, uzunluğu 50 santimetre olan 12 kablumbağa heykeli, 225 santimetre uzunluğunda bir Ankara kedisi heykeli, bir zürafa ve bir Ankara keçisi heykeli de yaptırılacak.