Antalya’da Fırtına Ve Dolu Tarım Alanlarını Vurdu - Kozmopolitik

 Antalya’da Fırtına Ve Dolu Tarım Alanlarını Vurdu

Antalya’nın Demre, Finike ve Kumluca ilçelerinde ceviz büyüklüğündeki dolu ve rüzgâr ağaçları devirirken, seralar ve tarım alanlarında büyük zarara yol açtı.

Antalya’nın Demre, Finike ve Kumluca ilçelerinde dün sabah saatlerinde dolu ve şiddetli rüzgâr etkili oldu. Ceviz ve yumurta büyüklüğündeki dolu ve rüzgâr ağaçları devirirken, seralar ve tarım alanlarında büyük zarara yol açtı.
Antalya’da saat 09.30 sıralarında başlayan yağmur kısa sürede yerini ceviz ve yumurta büyüklüğünde dolu, ardından da şiddetli rüzgâra bıraktı. Demre ilçe merkeziyle Köşkerler, Beymelek, Çevreli, Kapaklı ve Gürses mahallelerinde, ayrıca Finike ve Kumluca’da etkili olan dolu ve şiddetli rüzgâr ağaçları devirdi, seraların plastik örtülerini yırttı. Bazı seralar çökerken, içindeki ürünler de zarar gördü.

‘Zarar çok büyük’
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Işık, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Oğuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları, zarar gören bölgelerde inceleme ve tespit çalışmalarına başladı.

Demre Ziraat Odası Başkanı İbrahim Oğuz, “Şu anda tespit çalışmalarına başladık. Zarar gerçekten çok büyük. Bu yaz gününde büyük bir şok yaşıyoruz. Dolu sağlam plastik örtü bırakmadı. Fırtına birçok serayı yerle bir etti. Cam seraların camları kırıldı” dedi.

Finike ilçesinde dolu nedeniyle portakal bahçelerinde ve seralarda hasar meydana geldi. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, dolunun kısa süreli olarak Turunçova Mahallesi’nde etkili olduğunu ve yaklaşık 10 serayla bazı portakal bahçelerinde hasara yol açtığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu: Destek vereceğiz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da hortum ve doludan etkilenen çiftçilere ‘geçmiş olsun’ dedi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden fotoğraflarla yayımladığı mesajında Çavuşoğlu, “Demre, Finike ve Kumluca ilçelerimizde bugün hortum ve doludan etkilenen çiftçilerimize geçmiş olsun. Mümkün olan en kısa zamanda hasar tespiti yaparak, çiftçilerimize gerekli desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da sağanak ve gök gürültülü sağanağın il genelinde etkili olduğu, metrekareye 25- 50 kilogram yağış beklendiği belirtildi.

***

Burdur’u da dolu vurdu

Burdur’un Ağlasun ilçesinde etkili olan dolu yağışı meyve bahçeleriyle ekili tarım arazilerinde zarara yol açtı.
Ağlasun merkez ve Kibrit ile Yeşilbaş köylerinde önceki akşam dolu yağışı etkili oldu. Yaklaşık 20 dakika süren dolu nedeniyle kiraz, elma, armut ve erik bahçeleriyle, ekili tarım alanları zarar gördü. Özellikle dalda hasadı bekleyen kirazların büyük ölçüde zarar gördüğü belirtildi.

Bölgede hasar tespit çalışmalarının henüz başlamadığı, bayram sonrası ekiplerin tarım arazilerinde inceleme yapacağı kaydedildi.