Arkeologlar kanıtladı: Shakespeare'€™in kafatası mezarından çalınmışŸ - Kozmopolitik

 Arkeologlar kanıtladı: Shakespeare'in kafatası mezarından çalınmış

Çoğunlukla efsane olarak kabul edilen, William Shakespeare’in kafatasının 18. yüzyılda mezar hırsızları tarafından çalındığına dair hikâye, arkeolojistlerin araştırmaları sonucu doğrulandı.

Kültür Servisi’nin haberine göre, Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford-on-Avon köyündeki Holy Trinity kilisesinde yer alan mezarına yönelik ilk arkeolojik araştırmanın en çarpıcı bulgularından biri, Shakespeare’in kafatasının yerinde olmadığı yönünde. Kafatasının muhtemelen hazine avcıları tarafından çalındığı düşünülüyor.

Çalışmayı yürüten takımın başkanı arkeolojist Kevin Colls, mezarı bekledikleri gibi bulmadıklarını söyledi. “Kafa kısmına geldiğimizde çok tuhaf bir şeyle karşılaştık. Bu bölgede farklı bir şey olduğu, elde ettiğimiz tüm verilerle birlikte barizdi. Bunun, bir cismin önce kazıp çıkarıldığı, sonra da geri konulduğuna dair bir işaret olduğu sonucuna vardık” diyen Colls aynı zamanda, mezarın kafa kısmını kesen “çok tuhaf bir tuğla yapı” olduğunu söyledi.

Tüm bunlar, kafatasının 1794 yılında Holy Trinity’den çalındığına dair Argosy dersinde yayımlanan 1879 tarihli hikayeyi doğruluyor.