Artık Resmi Sonuçlara Göre İBB Başkanı: Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Aldı - Kozmopolitik

 Artık Resmi Sonuçlara Göre İBB Başkanı: Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Aldı

İstanbul'da 17 gündür süren sayımlar sona erdi. 31 Mart'ta ipi göğüsleyen Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu mazbatasını almak üzere İl Seçim Kurulu'na geldi. Mazbatasını alan İmamoğlu, Maltepe'deki sayımın sona ermesinin ardından düzenlenen birleştirme tutanağına göre, Binali Yıldırım'ı 13 bin 729 oy farkla geçti.

İl Seçim Kurulu'nun Ekrem İmamoğlu'nu davet etmesinin ardından CHP'den yapılan duyuruda, "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu birleştirme tutanağının tamamlanması ve sürecin sona ermesi ile mazbatasını almak üzere Çağlayan adliyesinde olacaktır" denildi.

İmamoğlu'nun mazbatasını alacağının duyurulmasından sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da aynı araçla İl Seçim Kurulu'na gitti.

İl Seçim Kurulu'ndan gelen ilk görüntülerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının hazırlandığı görüldü. Öte yandan çok sayıda yurttaş ve CHP'li milletvekilleri, Çağlayan Adliyesi'ne akın etti. CHP'li vekiller, saat 18.00'de Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında tören düzenleneceğini söyledi.

İmamoğlu'nun mazbatasını aldıktan sonra yapılacağı duyurulan açıklama, İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan Adliyesi'ndeki izdiham nedeniyle iptal edildi.