Asya Ülkelerinin Koronavirüs Mücadelesindeki Başarı Sebepleri Neler? - Kozmopolitik

 Asya Ülkelerinin Koronavirüs Mücadelesindeki Başarı Sebepleri Neler?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

4- Asya ülkelerinin görece süreç yönetiminin başarılı olmasının sebepleri ne sizce?

Çin sınırlarını bir an önce hemen kapattı ve insanları evlerine gönderdi ve dezenfeksiyona başladı ve yeni hastaneler yapıldı. Sağlık kapasitesi de artırıldı. Aslında yapılması gereken bu başarılı bir örnek önümüzde duruyor.60 milyonluk neredeyse Türkiye nüfusuna yakın olabilecek bir sayıdan bahsediyoruz Wuhan’ı kapatıp bunu engelledi. Salgını çok kısa bir sürede kontrol altına alabildi buradan anladığımız İtalya’nın da vo kentinde ilk ölümün yaşandığı kent. Herkesi test ettiler ve enfekte insanları bulup karantinaya aldılar ve orada da yayılım durmuş durumda İtalya’da sadece vo kenti özelinde. Yani şu kombinasyon etkili tam bir kapatma kısıtlı bir sosyal yaşam neredeyse hiç yüksek tanı testleri her enfekte hastayı bulmaya yönelik bir çalışma sağlık sisteminin güçlendirilmesi yeni kapasite yapımı bu sahra hastaneleri olabilir New York bunu deniyor ve yaptı da en büyük fuar merkezi New York’ta sahra hastanesine dönüştürüldü ve kapasite artırımı yani bu üçü bir araya geldiğinde etkili siyasi liderlik ve bilimsel yönelimle bu en etkili yöntem.

Çünkü bu farmasötik bir etkimiz yok şuanda yapabileceğimiz bir ilaç yok klinik çalışmalarımız devam ediyor fakat şuan için elimizde etkili olduğunu söyleyebileceğimiz bir yöntem yok onun dışında bu üçü bahsettiğim Asya tarafına özellikle Çin Güney Kore belli aşamalarda başka ülkeler bunu yaptılar dolasıyla Avrupa geç mi kaldı Avrupa’da İtalya’nın geç kaldığını söyleyebiliriz bu durumda Fakat Almanya örneğin en başından beri bu uygulamaları yavaş yavaş yaptı çok fazla test yaptı ve vaka takibini çok iyi yaptı şuana kadar her bir insan enfekte olduğu bulunan bunların yakın çevresi de karantinaya alın ve test yapıldı yayılma önlenmeye çalışıldı, sağlık sistemi geliştirilmeye çalışılıyor yoğun bakım imkanları malzeme imkanları ve sokağa çıkma yasakları ilk baştan tamamen uygulanmadı yakın zaman belli eyaletlerde sokağa çıkma yasakları var ve diğer eyaletlerde de kurallar var aslında burada mesele herkesi eve kapatıp hiçbir şey yapmamak değil olabildiğince kontrollü bir şekilde sosyal yaşamı minimuma indirmek çalışma yaşamını da virüsün yayılmayacağı bir hale indirmek Avrupa'nın yapmaya çalıştığı bu tabi erken aşamada bunları yaparsanız buna imkanınız olur Almanya baştan sıkı başladığı için şuanda bu imkanı var tamamen bir kapama yaşamadan kontrol altına alabildiğini görüyoruz fakat zaman ne gösterecek bilmiyoruz. Diğer Ülkeler Fransa İtalya İspanya belki İngiltere’yi göreceğiz çok geç kaldılar tabi bunları yapmakta dolayısıyla artık onların baştan böyle basit ve daha rahat önlemlerle bu işi yürütmeleri mümkün değil Türkiye için de konuşursak bu toplumsal yayılmayı ve sosyal yaşam için enfeksiyonun yayılmasını önleyemedi gördüğümüz kadarıyla tüm ülkeye yayılmış durumda Şuanda artık öyle yavaş ve radikal olmayan önlemlerle bunun durdurmanın mümkünatı yok.

Çin gibi önlemler alınması gerekiyor. Başka türlü Türkiye'de bu süreç bu enfeksiyon durmayacak, yani bu enfeksiyonların doğal bir süreci var tabii ki yani kendi haline bıraksanız da bir zaman sonra artacak ve duracak ama birçok insan yaşamda kaybedecek burada mesele Enfeksiyon durmayacağı değil. mutlaka ve bu tip enfeksiyonlar kendi doğal seyirli çerçevesinde dururlar bir zaman fakat kayıp çok fazla olacak sağlık sisteminin çökme ihtimali var ve hiç istemediğimiz İtalya’dan duyduğumuz haberle çok daha felaket olanları Türkiye'de de yaşanabilir bunu zaman gösterecek ama her gün çok önemli bu böyle haftalar değil günlerle ölçülen hatta saatlerle güçlendir yarış olmalıyken Türkiye çok fazla da yapmıyor Asya ülkelerinde 4. süreci evet en başarılı olmasının sebebi de işte bunu söyledik yani karar alma mekanizmalarının hızlı olması ve doğru kararların alınabilmesi, çok fazla test yapılması ve sosyal etkileşimin sokağa çıkma yasakları şeklinde olsun başka etkili metotlar olsun. Gerçekleştirilmiş olması ayrıca sağlık sistemlerinde buna ya yeterli olması ya da Çin’deki gibi 10 gün de yeni bir donanımlı hastane yapıldı.