Ataşehir Belediyesi’nde Sıkı Yönetim - Kozmopolitik

 Ataşehir Belediyesi’nde Sıkı Yönetim

İstanbul’daki 14 Cumhuriyet Halk Partili Belediyeden biri olan Ataşehir Belediyesi son günlerde yayınlanan kurum içi kararnameyle ilginç uygulamalara şahit oluyor. Yasaklar sıkıyönetimi aratmıyor.

CHP’li Ataşehir Belediyesi Belediye Başkanı Battal İlgezdi geçtiğimiz günlerde birim müdürlerine gönderdiği mail ile çok tartışılacak despot uygulamalara imza attı.

Battal İlgezdi, personelin giriş çıkış saatinden, telefonla konuşmasına, içtiği çay ve kahveye kadar karışan ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hiç bağdaşmayacak kurallar koydu.

1 Dakika Geç Kalan İçeri Alınmıyor
Yayınlanan kararla mesai saatinin başlangıcı olan 08.00’ı 1 dakika geçirenlerin giriş kartları sistemden bloke edilerek o gün izinli sayılıyor, yıllık izinlerinden düşülüyor. Aynı olay öğle arasının bitişi olan saat 13.00’da da geçerli. 13.00’dan sonra gelen personel hukuksuz bir şekilde içeri alınmayarak izinli sayılıyor. Bu hukuksuz kararın uygulamaya girmesinden bu yana giriş çıkışlarda personellerle özel güvenlikler arasında zaman zaman arbede de çıktı.

Mesai Saatleri İçerisinde Binadan Çıkmak Yasak
Yayınlanan kararlara göre personellerin binanın önünde bulunan bankamatiklere gitmeleri bile yasak. Öğle arası dışında personelin binadan çıkabilmesi için birim müdüründen yazı alması gerekiyor.

Koridorda Telefonla Konuşmak Yasak
Battal İlgezdi’nin despot kararlarından biri de çalışanların telefonla konuşmalarının yasaklanıyor olması. Çalışanların kişisel telefonları ile gün içerisinde koridorlarda konuşmalarının da yasak. Çalışanların birçoğu telefon görüşmelerini tuvaletlerde yapmak zorunda kalıyor.

Kahve Yasak Çay Sınırlı
Despot kararlarla personelin kahve içmesi tamamen yasaklandı. Çay ise sınırlı sayıda sınırlı zaman dilimlerinde serbest.

Sendika İse Sessiz
CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin belediye personeline karşı despot bir yaklaşımla aldığı kararların ardından çalışanların haklarını savunması ve uygulanan hukuksuz kararlara karşı mücadele etmesi beklenen Tüm Bel-Sen sendika temsilcileri ise sessiz kalırken, kararların uygulamaya alındığı tarihten bu yana hiçbir girişimde bulunmadıkları belirtildi.