Avrupa Koronavirüs Salgını İle Mücadelede Geç Mi Kaldı? - Kozmopolitik

 Avrupa Koronavirüs Salgını İle Mücadelede Geç Mi Kaldı?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

3- Pandemiyle birlikte ülkeler hatta kıtalar arasında çeşitli kıyaslamalar yapılmakta. Sizce Asya ülkeleriyle Avrupa ülkeleri arasında kriz yönetiminde ne gibi farklılar oluştu? Avrupa gerçekten geç mi kaldı?
Asya özellikle Çin ilk aşamada bunu 23 ocağa kadar ilk vaka 31 Aralık’ta Dünya Sağlık Örgütüne Bildiriliyor ve 23 ocakta karantina başlıyor Wuhan kentinde. Çünkü 23 Ocak'ta 400 vaka ortaya çıkıyor yeni yapılan çalışmalara göre geriye dönük vaka takibi aslında o vakalara göre kayıtlarda vaka sayısının 2500 olduğu biliniyor şu anda. Bu aşamadan sonra hemen bir karantina uyguluyorlar yani zaten gösterilmiştir ki bir önce tüm salgınlardan karantina uygulamaları bunu önlemede etkili. 1918 salgınında çok klasik örnektir Pensilvanya arasındaki ayrım bir şehir karantinayı ve salgından önce uyguluyor bir şehir sonra uyguluyor arada çok büyük bir yayılım farkı ve ölü sayısı farkı var. Bunu tabi daha önceki başka örneklerden de biliyoruz.