Bahçeli'den 'Kürdistan Referandumu' Açıklaması - Kozmopolitik

 Bahçeli'den 'Kürdistan Referandumu' Açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı bayram mesajında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yapılacak bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kerkük İl Meclisi'nin referandum kararı hakında konuşan Bahçeli, "Peşmerge yönetimi 25 Eylül'de yapmayı planladığı sözde Kürdistan referandumunda hala inat ve ısrar etmektedir. Bunun yanında, 29 Ağustos'ta toplanan Kerkük Vilayet Meclisi'nin sözde referanduma Kerkük'ü de dahil etme kararı rezaletler ve hıyanetler serisine yeni bir ilavedir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli Kerkük için "Türk yurdu" ifadesini kullanarak, "Türkmen yurtları asil ve asli sahiplerinden koparılmak istenmektedir. Buna izin verilmemeli, buna asla müsaade edilmemelidir. Çünkü Türkmeneli Türk'ün öz yurdudur. Kerkük Türk'tür, mütecaviz emel, hedef ve etnik soykırıma tabi tutulamayacaktır" dedi.

Bahçeli açıklamasının devamında, "Türkiye her türlü ihtimali stratejik ve milli güvenlik şuuru kapsamında planlamalı, güney sınırları boyunca senaryosu yazılan hain ve hasmane oluşum ve yapılara göz açtırmamalı, fitneyi odağında etkisiz hale getirmelidir" ifadelerini kullandı.