Bakan Açıkladı: 81 Bin Öğretmene İhtiyaç Var, Bu Yıl Atama Yok - Kozmopolitik

 Bakan Açıkladı: 81 Bin Öğretmene İhtiyaç Var, Bu Yıl Atama Yok

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 81 bin öğretmene ihtiyaç duyulurken bu yıl öğretmen ataması yapılmasının öngörülmediğini, atamaların bütçe açıklandığından sonra 2018’de yapılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu yıl öğretmen ataması yapılmayacağını, atamaların bütçe açıklandıktan sonra yapılacağını söyledi.

Yılmaz, Sivas’ın Gürün ilçesinde katıldığı bayram programında “2018 yılında öğretmen ataması yapacağız. Bütçe Meclis’e sunulsun, Meclis’ten çıkacak rakamı da dikkate alarak 2018 yılında öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz” dedi.

31 Temmuz 2016 ile 31 Temmuz 2017 arasında 23 bin 26 öğretmen emekliye ayrılırken, 33 bin öğretmen ihraç edilmiş durumda. Ayrıca 7 bin 300 öğretmen açıkta bulunuyor ve 5 bin öğretmen idareci yapılmış durumda. Bu durumda ise okullardaki eğitimci eksikliğini giderebilmek 70 bin atama ise bu var olan bu açıkları kapatırken, yeni ihtiyaçları karşılayamıyor.

Diğer yandan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Bakan Yılmaz 81 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu belirtmişti.