Bakan Fakıbaba'dan 'Zehirli Yumurta' Açıklaması - Kozmopolitik

 Bakan Fakıbaba'dan 'Zehirli Yumurta' Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Almanya üzerinden Avrupa'ya dağıtılan zehirli yumurtaların Türkiye'ye gelmediğini söyledi. Fakıbaba, dış basında yer alan iddiaların amacının 'Türkiye'yi sektörde ekonomik olarak vurmak' olduğunu savundu.

Ankara'nın Polatlı ilçesinde düzenlenen 'Ankara Tarımsal Sulama Çalıştayı' programına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de zehirli yumurta olmasının söz konusu olmadığını söyleyen Fakıbaba, dış basında yer alan AB ülkelerindeki zehirli yumurtanın Türkiye'de de olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu:

'BİR ŞEY VARSA ÖNCE BEN AÇIKLARIM'

Fakıbaba yumurta sektörünün batıda zor durumda olduğunu, bu nedenle Türkiye'nin hedef alındığını söyledi:

"Bazı batı ajanslarına göre Türkiye'de zehirli yumurta olduğu iddia edildi. Ben her şeyden önce hekimim, insan sağlığının ne kadar önemli olduğunu bilen birisiyim. Şu an akadar en küçük bir sorun yok, yarın ne olur onu bilemeyiz tabi. Biz zaten yumurtayı ihraç ediyoruz, 148 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Bizim alımış olduğumuz yumurtalar damızlık yumurtadır. Bunların kontrollerini yapıp öyle alıyoruz. Bir hekim olarak bu işin üzerinde ciddi bir şekilde duruyorum. Şu ana kadar zehirli yumurta tespiti yapılmamıştır. Yumurta sektörü batıda zor durumdadır, Türkiye'yi de zor duruma düşürmek bu sektöre sürülen bir leke gibi. Sanki Türkiye'yi bu sektörde ekonomik olarak vurmak istiyorlar. Bizim sıkıntımız yok, ihracat yapıyoruz. Eğer bir şey olursa vatandaşlarımıza bunu en önce ben açıklarım."

ALMAN HABER AJANSI AB KOMİSYONU'NA DAYANDIRMIŞTI

Avrupa'da yumurta sektörünü vuran ve AB ülkelerini alarma geçiren zehirli yumurta skandalı Almanya'da satılan Hollanda ve Belçika menşeli yumurtalarda böcek ilaçlarında kullanılan 'fipronil' maddesine rastlanması üzerine ortaya çıkmıştı.

Daha sonra Fransa, İngiltere ve komşu ülkeler aracılığıyla birçok AB ülkesine yayılan yumurtalar toplatılmış, AB nezdinde başlatılan soruşturmalarda Belçikalı yetkililerin içine fipronil maddesi karışan yumurtalardan haberdar oldukları ortaya çıkmıştı.

Alman haber ajansı DPA'ya konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Anca Paduraru, ilaçlı yumurtaların Türkiye dahil 40 ülkede tespit edildiği açıklamıştı.