Bakırköy'deki Polis Okulu AVM Olacak - Kozmopolitik

 Bakırköy'deki Polis Okulu AVM Olacak

İstanbul Bakırköy ilçesi Florya semtinde, Atatürk Havalimanı'nın yanında bulunan Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi'nin 81 bin metrekarelik arazisine TOKİ tarafından rezidans ve alışveriş merkezi inşa edilecek.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; 1978 yılından itibaren polis eğitim merkezi olarak kullanılan Bakırköy'deki arazi için Emniyet Genel Müdürlüğü ile TOKİ arasında 2010 yılında protokol imzalandı. Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi olarak hizmet veren binalar, kapalı spor salonu, atış poligonu ve caminin bulunduğu arazinin mülkiyeti 2015 yılında TOKİ'ye geçti.

PLAN ASKIYA ÇIKTI: ARAZİYE KONUT, REZİDANS, AVM...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın arazi için hazırladığı imar planı değişikliği 25 Ağustos 2017 günü askıya çıktı. Plan değişikliği ile, 81 dönümlük araziye “konut ve ticaret” fonksiyonu verildi, araziye konut, rezidans, AVM, iş merkezi yapılması kararlaştırıldı. Arazinin yaklaşık yüzde 57'sine denk gelen 46 bin metrekare alan “ticaret + konut” olarak kullanılacak. Donatı alanlarına da arazinin yüzde 43'ü ayrıldı. 81 dönümlük arazinin 7 bin metrekaresine özel okul, 3 bin 371 metrekaresine cami, 15 bin metrekaresine park yapılacak. 9 bin 920 metrekare de yola ayrıldı

HAVA TRAFİĞİ RİSKİ: ÖNCE 'OLMAZ' DEDİLER, SONRA 'UYGUN BULDULAR'

Atatürk Havalimanı'nın yanı başındaki arazi ile ilgili plan değişikliği hakkında görüşüne başvurulan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü 13 Nisan 2015 tarihli kararında, Atatürk Havalimanı hava-yer telsiz haberleşmesini ve hava trafik emniyetini olumsuz yönde etkileyeceği için arazide herhangi bir yapılaşmaya gidilmemesini istedi. Ancak müdürlük 5 Ocak 2017 tarihli kararında görüşünü değiştirerek, arazideki yeni yapıları; çatı ve cephede elektromanyetik yansıtıcı özellikte iletken metal kullanılmaması, en yüksek noktası deniz seviyesinden 68 metreyi geçmemesi koşulu ile "uygun buldu".

ETİLER POLİS OKULU ARAZİSİ DE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu’nun değeri 1 milyar doların üzerinde olduğu belirtilen 32 bin metrekarelik arazisi de riskli alan ilan edilmesinin ardından 2014 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılmıştı. İçişleri Bakanlığı'yla yapılan protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen arazinin imar planı yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek ticaret ve hizmet alanı ilan edildi. Yapılacak inşaatların yüksekliği de serbest bırakıldı. Plan değişikliği ile okul arazisine AVM, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin verilmiş oldu. Tapunun sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl araziyi “hasılat paylaşımı” yöntemi ile satma kararı aldı.