Barzani: 25 Yıldır Türkiye İçin Güven Kaynağıyız - Kozmopolitik

 Barzani: 25 Yıldır Türkiye İçin Güven Kaynağıyız

Suudi gazetecilerin sorularını yanıtlayan IKBY lideri Barzani, bugüne dek Türkiye için bir güven kaynağı olduklarını, bundan sonra da böyle olacağını vurguladı. Bağımsızlık referandumunun erteleneceğine dair haberleri ise kesin bir dille yalanyana Barzani, yalnızca Bağdat ile diyalog kurulmasına razı olduğunu dile getirdi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 25 yıldır Türkiye için güven kaynağı olduklarını ve gelecekte de bu durumun değişmeyeceğini söyledi: "Referandum, doğal hakkımızdır ve Türkiye ile İran Kürtleriyle ilgili değildir. Onlar sorunlarını, içinde yaşadıkları devletlerin hükümetleriyle diyalog yoluyla çözmeli. Ve biz de bu hükümetlere her türlü desteği vermeye hazırız."

Suudi Arabistan'da yayımlanan Okaz gazetesinin sorularını yanıtlayan Mesud Barzanı, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın kendisini telefonla arayıp 25 Eylül'de yapacaklarını açıkladıkları bağımsızlık referandumun ertelenmesini istemesiyle ilgili konuştu. Barzani "Referandumun ertelenmesine değil Bağdat ile diyalog kurulmasına razı oldum" dedi. Referandumun ertelenmeyeceğini ve kesinlikle hayata geçirileceğini söyleyen Barzani şöyle devam etti: "Şu anki durum ve mevcut baskı altında 2 yıl kadar ortak kalabiliriz. Ancak, Bağdat’ın Kürdistan’a karşı politikası değişmeyip temel haklarımız inkar edilirse, bu ortaklık da sona erebilir."