Barzani'den ABD'ye: Çok Geç - Kozmopolitik

  Barzani'den ABD'ye: Çok Geç

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, ABD, İngiltere, Fransa ve BM’nin referandumun ertelenmesine yönelik sunduğu ve dün kendisinin reddettiğini açıkladığı alternatif hakkında "Alternatifler için zaman kalmadı" dedi.

Rudaw'ın aktardığına göre Barzani bugün Duhok’ta Ninova bölgesindeki farklı din ve etnik gruplarla bir araya geldi. Barzani, burada yaptığı konuşmada, “Referandum kararı, Kürdistan’daki tüm taraflarca alındı. Şu an sunulan öneri ve alternatifler için çok geç kalındı” ifadesini kullandı.

"Referandumu ertelememizi isteyenlere 'Daha iyi bir alternatifiniz varsa buyrun sunun' dedik. Ancak hiç kimse daha iyi bir alternatifle gelmedi" diyen Barzani, sözlerine şöyle devam etti: "Referandum sınırların çizilmesi anlamına gelmiyor. Aksine sorunları çözmek için kapıların aralanması anlamına geliyor. Referanum bir kesimin başka bir kesimi baskı altına alması anlamına da gelmiyor. Geleceğinize kendiniz karar vereceksiniz."

Bağdat’ın da şiddet dili kullandığı savunan Barzani "Biz şiddet dilini kullanmak istemiyoruz. Eğer Kürdistan için durumun giderek kötüye gittiğini bilmeseydik Bağdat bünyesinde kalacaktık. Ancak durum korkulacak derecede ciddidir" diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, BM Irak Temsilcisi Jan Kubis ve İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Frank Bakery, 2 gün önce Barzani ile bir araya gelip, referandumun ertelenmesi için alternatif sunmuştu.

Barzani ise dün Duhok’un Amedi’ye ilçesinde yaptığı açıklamada referandumu ertelemeyeceklerini söylemişti.