Berkin Elvan Davasında Ara Karar Çıktı - Kozmopolitik

 Berkin Elvan Davasında Ara Karar Çıktı

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşmasından ara karar çıktı, adalet yine yok!

7 Aralık 2016’da hazırlanan iddianamenin tek sanığı ise “olası kastla öldürme” suçundan yargılanan tutuksuz polis memuru F. D. Duruşma İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

BAROLARIN KATILMA TALEBİNE RET
Ankara, Adana, Van, Aydın, Bursa, Manisa, Antalya, Balıkesir, İzmir baroları davanın insan haklarını ilgilendirdiğini belirterek katılma talebinde bulundu. Berkin Elvan'ın ailesinin doğrudan suçtan zarar görmesinden dolayı katılma talebini kabul eden mahkeme, baroların katılma talebini ise reddetti.

"TAKMA BIYIK, SAÇ VE GÖZLÜKLERLE KATILDI"
Daha sonra Elvan ailesinin avukatları, sanık polisin kocaman gözlükler, takma bıyık ve saç ile katıldığını belirterek gerçek yüzüyle duruşmaya çıkmadığını, İstanbul'da mahkemeye çıkarılmasını talep etti.
Van'daki duruşmada bulunan Elvan Ailesi avukatlarından Murat Timur da, "Sanıkla aramda bir metre var. Ve sanık gözlükleri, takma bıyıkları ve saçı altına saklanmaktadır. Karşımızda adeta bir tiyatro oynanmaktadır" dedi. Elvan Ailesi avukatlarından Can Atalay da "Sanığın bıyığı, saçı gerçek mi? Gözlük hep taktığı gözlük mü? Bunlar bir görevli tarafından tespit edilsin" dedi.

"MÜVEKKİLİMİZİ SAHTEKARLIKLA SUÇLADILAR"
Bunlara karşı sanık polis F.D.'nin avukatları ise "Müvekkilimizi sahtekarlıkla suçluyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Güvenlik nedeniyle duruşmalar Van'da yapılsın" dedi.

"CAN GÜVENLİĞİM YOK"
Söz verilen sanık polis F.D. ise "Eşim hamile. 2 ay sonra doğum yapacak. Can güvenliğim yok. Bu nedenle Van'da duruşmalara katılmak istiyorum" dedi. Ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, can güvenliği ve hedef olma ihtimali nedeniyle sanığın SEGBİS aracılığıyla duruşmalara katılması talebini kabul etti. Davaya 13.30'da devam edilecek.

Berkin Elvan duruşması verilen aranın ardından tekrar başladı. Duruşmanın başlamasıyla sanık polis Fatih Dalgalı'nın ifadesinin SEGBİS ile alınmasına karar verildi. Kimlik tespitinin ardından sanık polis Fatih Dalgalı ifadesine "Gezi Parkı'na terör örgütleri olduğu için müdahale edildi. Aynı akşam Türkiye çapında olaylar başladı. Okmeydanı'ndaki olaya takviye gittik. Göstericiler bize saldırdı. Biz otoban açılsın diye müdahale ettik" sözleriyle başladı.

"Aldığım talimat doğrultusunda gaz tüfeği kullandım. Görev sürem boyunca kimsenin yaralanmasına sebep olacak şekilde gaz tüfeği kullanmadım" diyen sanık polis, "Görev yaptığımız gün orada öyle bir olay yaşandığına dair herhangi bir bilgi gelmedi. Gaz tüfeğini kendi aramızda değişimli olarak kullanıyorduk. Kağıt üzerinde benim zetçi olarak görünmem kullandığım anlamına gelmiyor. Tüfeği kullanan benim haricimde 4-5 kişi vardı" ifadelerini kullandı.

HATIRLAMIYORMUŞ
Sanık polis Dalgalı ifadesine şöyle devam etti:

"Gece E-5 üzerinde zet tüfeği kullanmış olabilirim. E-5'in etrafındaydım. İç kesimlere ben girmedim, kimsenin girdiğini de görmedim. Sabaha karşı iç kısımlara doğru gaz atışı yapılıyordu.Başbakanımızın güvenli bir şekilde geçişini sağlamak için iç kısımlara gaz atıyorduk. Görüntüler net değil, kimsenin yüzü net görülmüyor, herkesin kafasında kask, üzerinde polis üniforması var, kimseyi teşhis edemedim. Yüzde 30 benzediğim söylenmiş bilirkişi raporunda bu matematiksel olarak yüzde 70 benzemediğim anlamına gelir. Kağıt üzerinde yazan şekliyle gaz tüfeği kullanılması her zaman mümkün değil. 45 derecelik atışla gaz tüfeği maksimum mesafeye gider. Prensip olarak 40 metreden yakın gruplarda gaz tüfeği kullanmıyoruz. Sokak arası olduğu söyleniyor olay yerinin orada 45 dereceyle ateş edilse evin camından girer yangın çıkarır"

GÖZLÜK AKSESUARMIŞ
Salondaki avukatın, sanık polisin gözündeki gözlüğü sorması üzerine, sanık Dalgalı "Gözümde rahatsızlık yok, gözlüğü aksesuar olarak kullanıyorum" yanıtını verdi.

Elvan Ailesi'nin avukatları, sanık polise sorular sormaya başladı. 2013 Temmuz ayında çevik kuvvetle ilişkisinin kesildiğini söyleyen sanık polise sorulan "Kağıt üzerinde ZET kullanan kişi olarak siz gözüküyorsunuz. Ancak birden fazla kisi oldugu biliniyor" şeklinde soruya, sanık Dalgalı'dan "Grubumda kimlerin olduğunu bilmiyorum. Her grupta 3- 4 kişi bu sertifakaya sahip. ZET sertifikası kimde vardı bilmiyorum. Gaz fişeği ile bir kişiyi hedef almanız fiziken imkansız" yanıtı geldi.

'BAŞKA ZET'ÇİLERİ TANIMAM'
Ayrıca gelen sorulara yanıt veren sanık, kendisini "Kendi grubumda bir yıldan fazla süre görev yaptım. Diğerler gruplar ile ictimada toplanırdık. O gruptaki ZET'çileri tanımam" şeklinde savundu.

Mahkeme başkanının "Dosyada gaz tüfeği kullanan kişilerin isimleri var, isimleri okundu" şeklindeki sözlerine sanık "Tanımıyorum" karşılığını verdi. Sanığın savunmasının ardından Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan'ın kimlik tespitleri yapıldı.

ADALET YİNE YOK
Berkin Elvan davasının görüldüğü mahkeme heyeti, sanık polisin tutuklanma talebini reddedip davayı 6 Temmuz 2017 gününe erteledi.