Beşiktaş ve Konyaspor Maçı Meclise Taşındı - Kozmopolitik

 Beşiktaş ve Konyaspor Maçı Meclise Taşındı

Beşiktaş ve Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa Finalinin öncesinde ve sonrasında yaşanan olayları Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, meclis gündemine taşıdı.

Bayır, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, ‘’Beşiktaş taraftarlar tarafından hazırlatılan, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın emniyet güçleri tarafından stada alınmadığı iddiasını, karşılaşma sırasında bir holiganın elinde sustalı olarak tabir edilen bir bıçakla nasıl saha içerisine girebildiğini ve maçın bitiş düdüğü ile birlikte Konyaspor taraftarlarının, Beşiktaş’lı futbolculara karşı sözlü ve fiziksel saldırı veya saldırılarının olup olmadığı’’ dedi.

Önergede yer alan sorular şöyle:
Beşiktaş taraftarları tarafından hazırlatılan, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın emniyet güçleri tarafından stada alınmadığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, pankart hangi gerekçe ile stada alınmamıştır?

Karşılaşma öncesinde Mustafa Kemal Atatürk’le ile ilgili görsellerin stada alınmaması ile ilgili, güvenlik güçlerine bir talimat verilmiş midir? Talimat verilmişse hangi gerekçe ve kim tarafından bu talimat verilmiştir?
Elinde sustalı bıçakla sahaya giren holigan stada nasıl girebilmiştir? Bu holigan staddan içeri girerken güvenlik kontrol noktasından ya da arama kontrol noktasından geçmemiş midir? Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa bunu kamuoyu ile paylaşacak mısınız?
Maçın bitiş düdüğünden hemen sonra oyuncular daha soyunma odasına bile girmemişken, taraftarlar sahaya nasıl inmiştir? Maçta yeterince güvenlik önlemi alınmadığını düşünüyor musunuz?
Bu maç ile ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa, kamuoyuna bilgilendirme yapılacak mıdır?
Bu tür olayların yaşanmaması için ne gibi önlemler alacaksınız veya almayı düşünüyor musunuz?