1.800 Yıllık Tarihi Yapılar Otlarla Kaplandı - Kozmopolitik

 1.800 Yıllık Tarihi Yapılar Otlarla Kaplandı

Mersin’in Mezitli ilçesinde ortaya çıkarılan 1800 yıllık geçmişe sahip oyma mezarların Roma dönemine ait oldukları belirlenirken bölgenin doğal ve beşeri unsurların verdiği zararlar nedeniyle tahrip olduğu açıklandı.

2009 yılında bir inşaat temel kazısı esnasında aile mezarı olduğu tahmin edilen 4 mezar Mersin’in Antik bir liman kenti Soli Pompeiopolis’in olduğu bir ilçede bulundu.

Günümüzden 1800 yıl öncesine ait mezarlarda yapılan kazı çalışmaları sonucunda, hediye olarak bırakılan mühür, sikke, koku ve gözyaşı şişeleri çıktı. Bulunan eserler müze müdürlüğüne teslim edildi.

Yeterince korunamayan Antik mezarları ilgisizlik sebebiyle yabani otlar sardı ve dışarıdan görülemeyecek bir hal aldı. Ayıca define aradıkları tahmin edilen  kimliği belirsin kişi veya kişiler tarafından tahrip edildi. Yerin altına hapsolan bu tarihi mezarların bakımsız hali haklın tepkisine sebep oldu.

Bu mirasın göz göre göre yok olmasını istemeyen vatandaşlardan İsmail İnce, ”Antik kentin tarihine ışık tutacak mezarların bulunması bizlere heyecan vermişti. Ancak mezarları ilgisizlik nedeniyle otlar bürüdü. Böyle bir şeyi anlamak mümkün değildi, anlam veremiyorum. Binlerce yıllık geçmişe sahip mezarlar paha biçilmez. Mezarların, kültür mirası yönünden çok şanslı olan Mersin turizmine kazandırılması gerekiyor. Bu yapıların sadece tescillenerek kaderine terk edilmesi değil, koruma altına alınarak çevre düzenlemesinin yapılarak bilgi levhalarıyla ziyarete açılması gerekir.” dedi. 

Haber: Nilsu Sevinç