Binali Yıldırım'ın Afişini Yırtanlara Hapis Cezası - Kozmopolitik

 Binali Yıldırım'ın Afişini Yırtanlara Hapis Cezası

İzmir Balçova'da reklam panosuna asılı Başbakan Binali Yıldırım afişini yırtarak "mala zarar verme" suçunu işledikleri iddiasıyla haklarında üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan üç sanık, üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir'in Balçova ilçesinde reklam panosuna asılı Başbakan Binali Yıldırım afişini yırtarak "mala zarar verme" suçunu işledikleri iddiasıyla haklarında dava açılan üç sanık, üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 21. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya, tutuksuz sanıklar Barış B, Erol P. ve Lokman D. ile şikayetçi AKP Balçova ilçe başkanı Evrim Özen katıldı.

Tanık AKP Balçova ilçe başkan yardımcısı Kadri Tanrıtanır, olay günü bir tanıdığının kendisini arayarak bazı kişilerin reklam panolarındaki Başbakan Binali Yıldırım'ın fotoğrafının ve "evet" yazısının bulunduğu afişleri yırttığını ve küfrederek ayrıldığını söylediğini, kendisinin de bu durumu AKP Balçova ilçe başkanı Evrim Özen'e ilettiğini söyledi.

Durumu Tanrıtanır'a ileten tanık Niyazi Behram ise olay günü İzmir Ekonomi Üniversitesine ait inşaatta gece bekçiliği yaptığını, bu arada üç kişinin küfür ederek reklam panolarındaki afişleri söküp inşaat alanının bulunduğu yere attıklarını söyledi.

Sanıklar, önceki beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek katılan tarafın zararlarını karşılamak istediklerini ifade etti.

Hakim, sanıkların seçim propagandası amacıyla düzenlenen matbaaları tahrip etme eylemini işledikleri gerekçesiyle üç ay hapis ile cezalandırılmalarına, sanıkların katılanın 500 lira olan zararını gidermeleri koşuluyla haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?
AKP Balçova ilçe başkanlığı, 20 Mart tarihinde, 16 Nisan referandum çalışmaları nedeniyle Sakarya Caddesi üzerindeki reklam panosuna Başbakan Binali Yıldırım'ın fotoğrafının ve "Önce memlekete, tabii ki evet" sözlerinin yer aldığı afişi asmış, araçları ile seyir halindeyken reklam panosu önünde duran Barış B., Erol P. ve Lokman D.'nin afişleri yırttığı iddia edilmişti.