BRICS Zirvesi Bugün Yapılacak - Kozmopolitik

 BRICS Zirvesi Bugün Yapılacak

BRICS toplantısı, bugün gerçekleştirilecek. Zirvede ekonomik işbirliğinin konuşulması bekleniyor.

Çin'in dönem başkanlığında düzenlenecek BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderler zirvesi bugün başlıyor.

Sputnik'in haberine göre ülkenin güneyindeki Fucien eyaletinde bulunan Şiamın kentinde 5 Eylül'e kadar sürecek zirvede, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve patronlar katılacak.

5 ÜLKE DAVET EDİLDİ

Çin'in dönem başkanlığını üstlendiği BRICS Zirvesi'nde, "küresel ekonomik büyüme, ticaret, yatırım, finansal iş birliği ve iletişim" konularına odaklanılacak.

"Gelişmekte olan ülkelerle diyalog" ve görüşmelerin de yapılacağı zirveye bu yıl Mısır, Gine, Meksika, Tayland ve Tacikistan liderleri de davet edildi. Bu davetin BRICS'in genişlemesi amacıyla yapılmadığını belirten Çinli yetkililer, görüşmelerin 'BRICS Plus' adı altında düzenleneceğini kaydetti.

Söz konusu ülkeler, forumun ikinci günü "Gelişmekte Olan Ülkeler ve Yükselen Pazarlar Diyalog Toplantısı"na katılacak. Toplantıya Şi Cinping başkanlık edecek.