Bulgaristan'da Komünizmin Simgesi Yıkıldı - Kozmopolitik

 Bulgaristan'da Komünizmin Simgesi Yıkıldı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya'da, 1980'de yapımına başlanan ancak komünist lider Jivkov'un devrilmesiyle tamamlanamayan 17 katlı bina 40 yıl sonra patlayıcı ile yıkıldı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, 40 yıl önce “Balkanlar’ın en büyük ve en modern basın evi” olması amacıyla yapımına başlanan 17 katlı bina patlayıcı ile yıkıldı.

Binanın yıkımı için yüzlerce kilogram dinamit kullanılırken, belediye ekipleri ve polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bina, çevreye zarar vermeden denetimli şekilde yıkıldı.

Binanın yıkılmasını, çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu ve vatandaşlar izledi.

1980 yılında yapımına başlanan ve “Rodina” (Vatan) Basın Evi” olarak isimlendirilen binanın, 50 bin metrekarelik alanı ve 600 çalışma odası bulunuyordu. Binanın, ülkede yayınlanan tüm basını tek çatı altında toplaması planlanmıştı. Ülkenin son komünist diktatörü Todor Jivkov’un 1989’da devrilmesinin ardından Bulgaristan, derin bir ekonomik krize girmiş ve bu yüzden 17 katlı bina tamamlanamamıştı.

Binayı 2018 yılında satın alan iş adamı Mihail Tikov, neden yıktınız sorusuna “inşaatın tamamlanması, imha edilmesinden daha pahalı” yanıtını verdi.