Büyükçekmece İddiaları Meclis Gündeminde - Kozmopolitik

 Büyükçekmece İddiaları Meclis Gündeminde

İstanbul’da Büyükçekmece üzerinden seçim sonuçlarının iptal edilmeye çalışıldığını iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Meclis'e soru önergesi verdi.

Üzerinden 15 gün geçmesine rağmen AKP tarafından yılan hikayesine dönüştürülen İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin tepkiler artarak sürüyor.

AKP'nin İstanbul’da Büyükçekmece üzerinden seçim sonuçlarının iptal edilmeye çalışıldığını belirten CHP İstanbul Milletvekili ve 3. Bölge Seçim koordinatörü Özgür Karabat, AKP’nin Büyükçekmece iddialarını Meclis'e sunduğu yazılı bir soru önergesi ile İçişleri Bakanlığı’na sordu.

'KİMİ GAZETE MANŞETLERİNDE SEÇİMLERİN 'İPAL EDİLMESİ' GEREKTİĞİ İŞLENİYOR'

Soru önergesinde; İstanbul’da muhalefetin kazandığı belediyeler üzerinden medya destekli bir yanlış algı yaratıldığını belirten Karabat, "Kimi TV kanalları ve gazetelerde de seçimlere şaibe karıştığı ve dolayısıyla seçimlerin iptal edilmesi gerektiği tezi işlenmektedir” dedi.

DEVLET KURUMLARI ZAN ALTINDA'

İstanbul’da ilçe belediyelerinin çoğunu iktidar partisi kazandığı halde bizzat iktidar mensupları tarafından bu seçimlere şaibe karıştığının iddia edilmesini 'büyük çelişki' olarak yorumlayan Karabat, "Bu durum seçimlere olan güveni sarstığı gibi seçimlerin sağlıklı yürütülmesinden sorumlu olan kurumlara da zarar vermektedir” dedi.

'İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YANIT VERMELİ'

Açıklamasının devamında; Özellikle İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki polisiye uygulamalarının ilçe sakinlerinde ciddi bir tedirginlik yaratığına dikkat çeken Karabat, "İçişleri Bakanlığı’na AKP sözcülerinin tüm iddialarını yazılı olarak sorduk. Konunun önemi ve aciliyeti dolayısıyla bakanlığın sorumuza hızlıca cevap vermesini bekliyoruz” açıklaması yaprı.

CHP İstanbul Milletvekili ve 3. Bölge Seçim koordinatörü Özgür Karabat'ın İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması üzerine Meclis'e sunduğu önergede şu sorular yer alıyor:

  • 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde kesinleşen askı listeleri ile 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi arasında Büyükçekmece’de seçmen listelerinden düşürülen seçmen sayısı kaçtır?
  • 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde kesinleşen askı listeleri ile 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi arasında Büyükçekmece’de artan seçmen sayısı kaçtır?
  • Anılan tarihler arasında askerlik, hükümlülük veya farklı kısıtlılık gerekçeleriyle Büyükçekmece’de düşürülen seçmen sayısı kaçtır?
  • Büyükçekmece’de anılan tarihler arasında ölüm nedeniyle düşülen seçmen sayısı kaçtır?
  • Anılan tarihler arasında Büyükçekmece seçmen listelerinden düşürülen kişilerden kaçının belli bir parti üyeliği bulunmaktadır? Bunların partilere göre dağılımı nedir?
  • 24 Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında Büyükçekmece’de yanlış ya da geç adres beyanı nedeniyle seçmen kütüklerinden düşürülen kişi sayısı kaçtır?
  • 24 Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında Büyükçekmece’de usulsüzlük tespit edilerek seçmen kütüklerinden düşürülen seçmen sayısı kaçtır?