Camiye Gitti, Döndüğünde Bir Günlük Eşi Kaçmıştı - Kozmopolitik

 Camiye Gitti, Döndüğünde Bir Günlük Eşi Kaçmıştı

Adana’da eşi öldükten sonra tekrar evlenen 80 yaşındaki yaşlı adam, karısına bilezik alması için para verdi. Döndüğünde ise 1 günlük eşi çoktan kayıplara karışmıştı.

Emekli Reşit Dalkılıç’ın eşi Gülsüm Dalkılıç, 3.5 yıl önce bel fıtığından ameliyat olduktan sonra hayatını kaybetti. Eşi ölünce yalnız kalan ve bireysel ihtiyaçlarını gideremeyen adam, evlenmeye karar verdi.

Yaşlı adamın evlenmek istediğini öğrenen Memik isimli Gaziantep’ten bir kişi Reşit Dalkılıç’ı arayarak, "Sen evlenmek istiyormuşsun ben seni evlendireceğim" dedi. Reşit Dalkılıç Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Memik adlı kişi ile buluştu. Yaşlı adam, götürüldüğü evde İbrahim ve kız kardeşi Zeynep ve iki kadınla daha tanıştı.

Memik, "İbrahim’in kız kardeşi Zeynep seninle evlenecek bunun için 4 bin lira para vereceksin, ayrıca bunların biraz borcu var onu ödeyecek bir de geline iki bilezik alacaksın" dedi. Reşit Dalkılıç, 4 bin lira para verdi. Üzerinde yeterince para olmadığını söyleyip geline bileziği Adana’da alacağını söyledi. Daha sonra gelini de alarak çarşıya çıkıp yaklaşık 6 bin liralık yüzük, küpe ve kıyafet alışverişi yaptı.


Gelini Adana’ya getirdi. Gelin Adana’ya gelince sürekli bileziklerini isteyince, yaşlı adam "Sabah olsun alacağım" diye yanıt verdi. Sabah Reşit Dalkılıç, bankaya giderek bilezik almak için 5 bin lira para çekti. Bir süre sonra eve gelip "Ben namaza gidiyorum, bilezikleri alırsın" diyerek 5 bin lirayı verip camiye gitti. Camiden eve geldiğinde eşini bulamadı. Altın almaya gitmiştir diye bekledi ancak gelin bir türlü gelmedi.


Eşi öldükten sonra kendisine bir bardak su vermesi için evlenmek istediğini anlatan adam, "Memik isimli bir adam beni arayıp iyi bir kadın bulduğunu, kendisiyle evlendirmek istediğini söyledi. Ben de inanıp gittim 15 bin lira dolandırıldım. Kadınla Adana’ya geldik sabah uçtu gitti kayboldu. Paramı kurtarmak için senet aldım. Bir ay sonra gittim senet de ödenmedi. Bana 10 bin liralık senet vermişlerdi hala paramı alamadım. Mecbur olduğum için evlendim. Eşim öldükten sonra bana bir bardak su veren olmazsa ne yapacağım burada. Evlenmek isteyen yaşlı insanları böyle dolandırıyorlar. Onlar şebeke benim başıma geldi, başkasının başına gelmesin. Dolandırılmamak için bunları reklam edeceksin gazeteye, televizyona gereken yerlere vereceksin. Bunlar benim başıma hep tanımadığım için geldi. Tanıdık olsaydı böyle şeyler olmazdı" diye konuştu.

Reşit Dalkılıç, bu olaydan sonra yine evlendiğini, çok para da vermediğini ve bu sefer mutlu olduğunu söyledi.