Canan Kaftancıoğlu CHP İstanbul İl Başkan Adayı - Kozmopolitik

 Canan Kaftancıoğlu CHP İstanbul İl Başkan Adayı

CHP İstanbul İl Başkanlığı için ismi geçen Parti Meclisi üyesi doktor Canan Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezinde görüştü. Aktivist kimliğiyle öne çıkan Kaftancıoğlu, görüşmenin ardından, “Görevden kaçmak yok. İl Başkanlığına adayım” dedi.

CHP’de 13 Ocak’da yapılacak CHP İstanbul İl kongresi öncesi İl Başkanlığına aday olacak isimler konuşulmaya başlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün İl Başkanlığı için parti kamuoyunda uzun süredir ismi konuşulan CHP Parti Meclisi üyesi Canan Kaftancıoğlu’nu CHP Genel Merkezi’ndeki makamında kabul etti.

Geçmişte CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yapan, insan hakları alanında aktivist kimliğiyle öne çıkan, yaklaşık iki yıldır CHP PM’de görev yapan Kaftancıoğlu’nın Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin çok olumlu bir havada geçtiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, İstanbul İl Başkanlığı seçimleri masaya yatırıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Canan Kaftancıoğlu’na, “Yaptığımız nabız yoklamaları ve görüşmelerinde sizin isminizi öneren çok arkadaşımız oldu. Aday olmanızdan memnuniyet duyarız. Demokratik yarışa katılırsanız partimize güç katarsınız” dediği öğrenildi.

Canan Kaftancıoğlu’nun ise, CHP Lideri’nin kendisine yönelik sözlerine teşekkür ederek, İstanbul hakkındaki görüşlerini ve nasıl bir örgütsel yapılanma kurulması gerektiğine ilişkin düşüncelerini aktararak, “Madem siz de uygun görüyorsanız aday olacağım. Partimizi İstanbul’da iktidara getirmek için elimden geleni yapmaya hazırım. Demokratik bir yarışın olmasını örgütlerimizin tercihidir” ifadesini kullandığını öğrenildi.

Görüşmenin ardından Kaftancıoğlu, “Artık görevden kaçmak yok, İl Başkanlığı’na adayım” ifadesini kullandı.

1972 doğumlu Ordu kökenli olan Canan Kaftancıoğlu, 12 Eylül döneminde karanlık bir cinayete kurban giden araştırmacı, yazar Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini. İnsan hakları alanında sayısız çalışmaya imza atan Canan Kaftancıoğlu, uzun süredir CHP çatısı altında politik yaşamına devam ediyor. Canan Kaftancıoğlu 2012’de yapılan il kongresinde il başkan yardımcısı olmuş ve il başkan vekilliği yapmıştı.